Season:
Gender:
Age Class:
Number of Races:
Place Athlete Age
Class
Birth
Year
Total
Points
Best
Race
Club Hometown CXC Number
Adam Martin U20 1994 Nothern Michigan University Wausau, MI CM1400756U20
Matt Nichols U20 1994 360 100 University of Wisconsin Green Bay Green Bay, WI MW1400631U20
Sam Elfstrom U20 1994 300 80 Nothern Michigan University Marquette, MI MW1400611U20
Kyle Marshall U20 1994 184 60 University of Green Bay Shoreview, MN MW1400629U20
1 Zak Ketterson U18 1997 350 100 Loppet Nordic Racing BLOOMINGTON, MN MW1400599U18
2 Thomas Bye U20 1995 300 100 Loppet Nordic Racing MN MW1400150U20
3 Luke Brown U20 1995 270 80 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN MW1400796U20
4 Ian Torchia U18 1996 235 80 Loppet Nordic Racing Rochester, Mi MW1400019U18
5 Andrew Egger U20 1995 188 80 Loppet Nordic Racing Edina, MN MW1400316U20
6 Nick Gardner U18 1996 177 80 SISU Stillwater, MN MW1400322U18
7 Leo Hipp U18 1997 154 60 Nordicwerks Wyoming, MN MW1400781U18
8 Daniel Delestry U18 1997 153 45 CXC Junior Development Program , WI MW1400141U18
9 Scott Harrison U20 1995 146 60 Loppet Nordic Racing/Mound Westonka HS Minnetrista, MN MW1400797U20
10 Stephen Hokanson U18 1996 130 36 SISU North Oaks, WI MW1400655U18
11 Tamer Mische-Richter U18 1996 122 40 SISU Bloomington, MN MW1400765U18
12 Samuel Boardman U20 1995 116 50 Loppet Nordic Racing Woodbury, MN MW1400581U20
13 Jonathan Delaney U20 1995 108 45 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN MW1400785U20
14 Sean Cork U18 1996 102 32 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN MW1400778U18
15 Liam John U20 1994 95 40 St. Olaf College Northfield, MN CM1400521U20
16 Evan Kendall U20 1994 90 29 St. Olaf College Northfield, MN CM1400525U20
17 Anders Evenson U20 1994 86 32 St. Scholastica College Maple Grove, MN MW1400549U20
18 Quinn Duffy U18 1997 69 20 Nordicwerks SkiKlubb Wyoming, MN MW1400495U18
19 Ian Liphart U18 1996 65 22 4HCANSKI Ashland, WI MW1400782U18
20 Harris Dirnberger U20 1995 64 22 St. Scholastica College Hopkins, MN MW1400545U20
21 Jacob Ajax U18 1996 61 20 Loppet Nordic Racing MN MW1400795U18
22 Samuel Sinkler U20 1995 57 20 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN MW1401093U20
23 Cory Rouw U18 1997 54 18 SISU St. Cloud, MN MW1400317U18
24 Daniel Pederson U18 1997 53 22 Spooner Nordic Ski Club Spooner , WI MW1400491U18
25 Thomas Norman U18 1996 50 22 Loppet Nordic Racing Crystal , MN MW1400601U18
26 Mackinley Fitzpatrick U18 1997 50 15 Lakeland Ski Team Minocqua, WI MW1400147U18
27 Colin Touhey U18 1996 48 22 SISU Minnetonka, Mi MW1400182U18
28 Reed Melicher U18 1996 45 18 Mesabi East High School MN MW1400610U18
29 Will Bodewes U18 1997 24 9 Lakeland Nordic Ski Team WI MW1400597U18
30 Sam Johnson U20 1995 23 15 Mesabi East Aurora, MN MW1400767U20
31 Lucas Hieb U18 1996 22 10 SISU Nordic Ham Lake, MN MW1400450U18
32 Davis Long U18 1997 22 10 Nordicwerks Hugo, MN MW1400494U18
33 Sam Longenbach U20 1995 18 18 St. Olaf College MN CM1400536U20
34 Thomas Babcock U18 1997 18 16 Nordicwerks MN MW1401245U18
35 Rhett Carlson U18 1996 15 7 Loppet Nordic Racing/ISD 196 Apple Valley, MN MW1400490U18
36 Nick Sokolowski U18 1996 14 14 St. Louis Park HS MN MW1400816U18
37 Aaron Ostrander U18 1996 14 6 SISU Hayward, MN MW1400583U18
38 Ben Lindberg U20 1994 12 9 University of Wisconsin-Green Bay Green Bay, WI MW1400777U20
39 Fletcher Arlen U18 1997 11 11 Wausau Nordic Ski Club WI MW1400305U18
40 Derek Huntley U20 1995 10 9 Gustavus Adolphus College Maplewood, MN CM1400472U20
41 Henry Jarvinen U18 1997 10 6 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN MW1400808U18
42 Keaton Long U18 1996 9 9 Duluth East Duluth, MN MW1401089U18
43 Kristian Johnson U18 1996 9 8 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN MW1401244U18
44 Syver Johansen U20 1995 7 5 Loppet Nordic Racing Edina, MN MW1400794U20
45 Sam Shaheen U18 1996 6 6 Loppet Nordic Racing MN MW1400858U18
46 Luke Israel U20 1994 6 4 Gustavus Adolphus College MN CM1400470U20
47 Kevin Geisen U18 1996 4 4 4-H CANSKI Washburn, WI MW1400812U18
48 Gabe Forest U18 1996 3 3 Madison Nordic Ski Club Wi MW1400140U18
49 Samuel Anderson U18 1997 3 3 SISU MN MW1400398U18
50 Leif Hanson U20 1995 2 2 St. Olaf College Lakeville, MN CM1400533U20
51 Ryan Heida U18 1997 SISU Nordic Coon Rapids, MN MW1300778J2
52 Mark Wenzel U18 1997 Newman/Marawood and Knicker Nordic Edgar, Wi MW1400010U18
53 Matthew Lavanger U18 1996 Loppett Nordic Racing Hopkins, MN MW1300464J1
54 Tommy Babcock U18 1997 Forest Lake Mn Forest Lake, MN MW12268J2
55 Mike Wiitala U18 1997 Superiorland Marquette, MI MW12196J2
56 Kethan Dahlberg U18 1996 Mounds Park Academy North Oaks, MN MW1301273J1
57 Greg Augustine U18 1996 Minnesota Valley Ski Club MW126000J2
58 Lewis White U18 1997 Loppet Nordic Racing Minneapolis, WI MW1400657U18
59 Jan Ketterson U20 1994 Minnesota Valley Ski Club / F.A.S.T. Performance Training Bloomington, MN MW1300061OJ
60 Michael Cork U20 1994 Go! Training St. Louis Park, MN MW12150J1
61 Eric Slater U20 1994 SISU Foundation Mendota Heights, MN MW12179J1
62 Zach Goldberg U20 1994 F.A.S.T. Performance Training Minnetrista, MN MW1300788OJ
63 Andrew Nadler U20 1994 CXC Junior Development Program Chicago, IL MW1300360OJ
64 Lucas Mason U20 1994 Roseville Maplewood, MN MW1269J1
65 Lewis Kunik U20 1994 Minnesota Valley Ski Club Lakeville, MN MW126046J1
66 Matthew Berntson U20 1995 Minnesota Valley Ski Club Edina, MN MW126028
67 Jakob Ellingson U20 1994 Loppet Nordic Racing Minnetonka, MN MW1300809OJ
68 Ryan Davis U20 1994 Lake Superior Ski Club Duluth, MN MW1300133OJ
69 Jonathan Parr U20 1994 F.A.S.T. Performance Training Hayward, WI MW1262J1
70 Will Olstad U20 1995 Northfield High School Farmington, MN MW1300847J1
71 Christopher Rouw U20 1995 SISU Nordic St. Cloud, MN MW1300106J1
72 Joel Egelhoff U20 1995 Ashwaubenon Nordic Ski Club Hobart, WI MW1300377J1
73 Jordan Taylor U20 1994 Hopkins High School Minnetonka, MN MW12214J1
74 Henry Zurn U20 1995 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN MW1300798J1
75 Bjorn Adelsman U20 1994 SISU Nordic New Brighton, MN MW1300095OJ
76 Jacob Jankowski U20 1995 Nordicwerks Forest Lake, MN MW1300432J1
77 Sean Kasprisin U20 1995 White Bear Lake High School White Bear Lake, MN MW12145J1
78 Jake Egelhoff U20 1995 Ashwaubenon Nordic Ski Club Hobart, WI MW1300378J1
79 Nicholas Acton U20 1994 Eagan High School Eagan, MN MW1300371OJ
80 Nick Couillard U20 1994 Rosemount High School Rosemount, MN MW12173J1
81 Matt Dodd U20 1994 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI MW1200025OJ
82 Vsevolod Ganinets U20 1995 ISD 196 Nordic Ski Team MW12213J1
83 Marty Gray U20 1995 Marquette Senior High School Marquette, MI MW12198J1
84 Robby Hanson U20 1995 Minnesota Valley Ski Club Lakeville, MN MW126040J1
85 Chris Hecker U20 1995 College of St. Scholastica Ham Lake, MN MW1400251U20
86 Matthew Hett U20 1994 Minnesota Valley Ski Club Burnsville, MN MW126042J1
87 Nate Jackels U20 1994 Minnesota Valley Ski Club Victoria, MN MW126033J1
88 Bjorn Leach U20 1994 Loppet Nordic Racing Club Hopkins, MN MW1300188OJ
89 Kevin Lindlau U20 1994 Peak Nordic Ski Club Delafield, WI MW1400057U20
90 Chaz Perry U20 1995 University of Green Bay Waukesha, WI MW1400632U20
91 Wilson Pietruszewski U20 1995 SISU Nordic Roseville, MN MW1400868U20
92 Joshua Podpeskar U20 1995 Minnesota Valley Ski Club Eagan, MN MW126018J1
93 Alexander Rittenhouse U20 1994 Minnesota Valley Ski Club Prior Lake, MN MW126019J1
94 Evert Vermeer U20 1994 Go! Training Minneapolis, MN MW12283J1
95 Riley Nilsen U18 1997 Peak Nordic Ski Club Waukesha, Wi MW1400039U18
96 Elliot Latham U18 1997 Peak Nordic Ski Club Menomonee Falls, Wi MW1400041U18
97 Brad Woodford U20 1994 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI MW1300021OJ
98 Evan Wetzel U18 1997 Peak Nordic Ski Club Waukesha, Wi MW1400040U18
99 Jason Geissler U20 1995 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI MW1300033J1
100 Chayce Roecker U18 1996 Peak Nordic Ski Club Oconomowoc, Wi MW1400038U18
101 Robert Dietz U18 1996 Peak Nordic Ski Club Fox Point, WI MW1300037J1
102 Robert Thurston U20 1994 SISU Nordic St. Paul, MN MW1300122OJ
103 Jacob Schroeder U20 1994 SISU Nordic Ramsey, MN MW1300123OJ
104 Drew Christensen U20 1995 Lake Superior Ski Club Two Harbors, MN MW1300134J1
105 Owen Cruikshank U18 1996 Lake Superior Ski Club Two Harbors, MN MW1300135J1
106 Scott Pederson U20 1995 Spooner , WI MW1300149J1
107 Andrew Straka U18 1997 Peak Nordic Ski Club Delafield, WI MW1400256U18
108 Matthew Straka U18 1996 Peak Nordic Ski Club Delafield, WI MW1400255U18
109 Griffin Snow U18 1997 SISU Nordic St. Paul, MN MW1300201J2
110 Andrew Bailey U18 1997 Ashwaubenon Nordic Ski Team Appleton, WI MW1400605U18
111 Taylor Standarski U18 1996 Peak Nordic Ski Club waukesha, Wi MW1400046U18
112 Connor McColl U18 1996 Peak Nordic Ski Club Oconomowoc, WI MW1400279U18
113 Parker McColl U20 1995 Peak Nordic Ski Club Oconomowoc, WI MW1300230J1
114 Evan Patz U20 1995 CXC Junior Development Program Madison, WI MW1300353J1
115 Kyler Berg U20 1995 Ashwaubenon Nordic Ski Team Pulaski, WI MW1300375J1
116 Max Anderson U20 1994 Mora High School Mora, MN MW1300439OJ
117 Cody Call U20 1995 Jefferson Senior High School Alexandria, MN MW1300440J1
118 Josh Overturf U20 1995 Loppet Nordic Racing Maple Plain, MN MW1300458J1
119 Chris Dominski U18 1997 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI MW1400835U18
120 Anders Lindstedt U20 1994 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI MW1300485OJ
121 Bjorn Lindstedt U18 1997 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI MW1400830U18
122 Ben Nelson U18 1997 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI MW1300504J2
123 Ben Theyerl U18 1997 Chippewa Valley Nordic Ski Team Altoona, WI MW1400824U18
124 Jack Voller U18 1997 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI MW1300537J2
125 William Bodewes U18 1997 Lakeland Union High School Hazelhurst, WI MW1300551J2
126 Logan Brueck U20 1994 Central High School Saint Paul, MN MW1300604OJ
127 Jordan Pearce U20 1995 Washburn High School MW1300610J1
128 Henry French U18 1996 Duluth East MN MW1400813U18
129 Nathan Webster U20 1995 SISU/ Elk River High School Ramsey, MN MW1300670J1
130 Marshal Landrum U18 1996 Como Park SHS St. Paul, MN MW1300684J1
131 Kyle Hellman U20 1994 St. Scholastica College Duluth, MN MW1400552U20
132 Casey Call U18 1997 Jefferson Senior High School Alexandria, MN MW1300740J2
133 Paul Larson U20 1995 Stillwater Area High School Stillwater, MN MW1300741J1
134 Kyle Mehrhof U18 1997 SISU Nordic Coon Rapids, MN MW1300779J2
135 Sam Coady U20 1995 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN MW141341U20
136 Ryan Stewart U20 1994 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN MW1300834OJ
137 Tyler Gilbert U20 1995 Irondale High School Arden Hills, MN MW1300839J1
138 Andrew Einspanier U18 1996 Drummond Telemarkers Iron River, WI MW1400314U18
139 Wyatt Pajtash U18 1997 Drummond Telemarkers Iron River, WI MW1400313U18
140 Mike Choiniere U20 1995 Orono High School Long Lake, MN MW1400882U20
141 Alexander Larson U20 1995 Lone Wildcat Hayward, WI MW1400449U20
142 Virginia Sereno U18 1996 MadNorSki Madison, WI MW1300849J1
143 Jared Grootwassink U20 1995 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN MW1301277J1
144 Nick Proell U20 1995 Tech HS Saint Cloud, MN MW1301280J1
145 Miles Broske U18 1997 Northfield HS Northfield, MN MW1301282J2
146 Elliot Statz U20 1995 Lodi Nordic Ski Team Lodi, WI MW1301283J1
147 Gerrit Garberich U20 1995 St. Scholastica College MN MW1400550U20
148 Graham Glennon U20 1995 St. Olaf College MN CM1400532U20
149 Christopher Hecker U20 1995 St. Scholastica College MN MW1400551U20
150 Will Jones U20 1995 Gustavus Adolphus College MN CM1400471U20
151 Steven Mueggenberg U20 1995 St. Scholastica College MN MW1400559U20
152 Kyle Sagedahl U20 1995 St. Scholastica College MN MW1400566U20
153 Nate Webster U20 1995 St. Olaf College MN CM1400537U20
154 Bradley Baas U18 1997 N/A Wi MW1400020U18
155 Mason Cleveland U18 1997 N/A Wi MW1400003U18
156 Stuart Gordon U20 1995 Loppet Nordic Racing MN MW1400473U20
157 Mitchell Hollman U18 1996 Peak Nordic Ski Club WI MW1400284U18
158 Tomas Jenison U18 1996 Peak Nordic Ski Club WI MW1400281U18
159 Michael Kamp U20 1995 Madison Nordic Ski Club Wi MW1400013U20
160 Jesse Koshak U18 1997 Peak Nordic Ski Club WI MW1400283U18
161 Matt Kreyer U18 1997 Haakons XC Ski Club Wi MW1400106U18
162 Brett Maddry U18 1997 Haakons XC Ski Club Wi MW1400098U18
163 Sean Mcgibbon U20 1995 Iola Nordic Ski Team WI MW1400780U20
164 Mario Calabria U20 1994 N/A MN MW1400788U20
165 Tyler Radtke U18 1997 Minnehaha Academy Lakeland, MN MW1400867U18
166 Carter Blankenship U18 1997 Wayzata High School MN MW1401246U18
167 Samuel Longenbach U20 1995 St. Olaf MN MW1401247U20