Date: 12/15/2012
Location: Wausau, WI
Distance: Sprint
Race Type: Freestyle
Gender: Male
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 Benjamin Saxton U20 F.A.S.T. Performance Training Lakeville , MN 100
2 Adam Martin U20 Nothern Michigan University Wausau, MI 80
3 Matt Nichols U20 University of Wisconsin Green Bay Green Bay, WI 60
4 Chris Parr U20 College of St. Scholastica Eagan, MN 50
5 Jake Richards U20 The College of St. Scholastica Callaway, MN 45
6 Zach Goldberg U20 F.A.S.T. Performance Training Minnetrista, MN 40
7 Kyle Marshall U20 University of Green Bay Shoreview, MN 36
8 Andrew Nadler U20 CXC Junior Development Program Chicago, IL 32
9 Ryan Davis U20 Lake Superior Ski Club Duluth, MN 29
10 Alexander Larson U18 Lone Wildcat Hayward, WI 26
11 Jan Ketterson U20 Minnesota Valley Ski Club / F.A.S.T. Performance Training Bloomington, MN 24
12 Sam Holmes
13 Nathan Foster U20 SISU Nordic St. Paul, MN 22
14 Thomas Bye U18 Michigan Tech University 20
15 Geoff Ash U20 College of St. Scholastica Duluth, MN 18
16 Calvin Mehrhof U20 College of St. Scholastica Coon Rapids, MN 16
17 Sean Cork U18 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 15
18 Luke Brown U18 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 14
19 Nicholas Acton U20 Eagan High School Eagan, MN 13
20 Sam Elfstrom U20 Nothern Michigan University Marquette, MI 12
21 Christopher Rouw U18 SISU Nordic St. Cloud, MN 11
22 Sam Johnson U18 Mesabi East Aurora, MN 10
23 Scott Harrison U18 CXC Team Verona, WI 9
24 Chaz Perry U18 University of Green Bay Waukesha, WI 8
25 Jacob Bauer U20 LLAMA RAMA Green Bay, WI 7
26 Harris Dirnberger U18 St. Scholastica College Hopkins, MN 6
27 Stephen Hokanson U18 SISU North Oaks, WI 5
28 Jacob Ajax U18 Loppet Nordic Racing 4
29 Colin Touhey U18 SISU Minnetonka, Mi 3
30 Hendrick Haataja
31 Aaron Ostrander U18 02:20.7 SISU Hayward, MN 2
32 Kristian Johnson U18 02:20.9 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN 1
33 Lucas Hieb U18 02:21.5 SISU Nordic Ham Lake, MN 0
34 Wilson Pietruszewski U18 02:22.1 SISU Nordic Roseville, MN 0
35 Josh Overturf U18 02:22.2 Loppet Nordic Racing Maple Plain, MN 0
36 Ian Torchia U18 02:22.2 Northern Michigan University Rochester, Mi 0
37 Max Anderson U20 02:22.4 Mora High School Mora, MN 0
38 Gabe Forest U18 02:22.5 Madison Nordic Ski Club 0
39 Samuel Boardman U18 02:22.8 CXC Team Woodbury, MN 0
40 Nick Gardner U18 02:23.1 SISU Stillwater, MN 0
41 Will Olstad U18 02:23.1 Northfield High School Farmington, MN 0
42 Jacob Schroeder U20 02:23.1 SISU Nordic Ramsey, MN 0
43 Kyler Berg U18 02:23.2 Ashwaubenon Nordic Ski Team Pulaski, WI 0
44 Rhett Carlson U18 02:24.4 Loppet Nordic Racing/ISD 196 Apple Valley, MN 0
45 Bjorn Adelsman U20 02:24.4 SISU Nordic New Brighton, MN 0
46 Chris Hecker U18 02:24.7 College of St. Scholastica Ham Lake, MN 0
47 Jacob Jankowski U18 02:25.4 Nordicwerks Forest Lake, MN 0
48 Paul Larson U18 02:25.9 Stillwater Area High School Stillwater, MN 0
49 Scott Pederson U18 02:26.5 Spooner , WI 0
50 Mike Choiniere U18 02:27.7 Orono High School Long Lake, MN 0
51 Evan Patz U18 02:28.4 CXC Junior Development Program Madison, WI 0
52 Tamer Mische-Richter U18 02:29.1 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN 0
53 Derek Huntley U18 02:29.4 Gustavus Adolphus College Maplewood, MN 0
54 Sam Coady U18 02:29.9 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 0
55 Ben Lindberg U20 02:30.1 University of Wisconsin-Green Bay Green Bay, WI 0
56 Dan Wood 02:31.3
57 Jeff Sereno 02:33.8 MadNorSki Madison, WI 0
58 Logan Brueck U20 02:34.6 Central High School Saint Paul, MN 0
59 Joel Egelhoff U18 02:34.9 Ashwaubenon Nordic Ski Club Hobart, WI 0
60 Sam Wiswell 02:49.7