Date: 12/16/2012
Location: Wausau, WI
Distance: Sprint
Race Type: Classic
Gender: Male
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 Benjamin Saxton U20 A Final F.A.S.T. Performance Training Lakeville , MN 100
2 Chris Parr U20 A Final College of St. Scholastica Eagan, MN 80
3 Matt Nichols U20 A Final University of Wisconsin Green Bay Green Bay, WI 60
4 Adam Martin U20 A Final Nothern Michigan University Wausau, MI 50
5 Kyle Marshall U20 A Final University of Green Bay Shoreview, MN 45
6 Zach Goldberg U20 A Final F.A.S.T. Performance Training Minnetrista, MN 40
7 Jan Ketterson U20 B Final Minnesota Valley Ski Club / F.A.S.T. Performance Training Bloomington, MN 36
8 Alexander Larson U18 B Final Lone Wildcat Hayward, WI 32
9 Andrew Nadler U20 B Final CXC Junior Development Program Chicago, IL 29
10 Jake Richards U20 B Final The College of St. Scholastica Callaway, MN 26
11 Geoff Ash U20 B Final College of St. Scholastica Duluth, MN 24
12 Calvin Mehrhof U20 B Final College of St. Scholastica Coon Rapids, MN 22
13 Ryan Davis U20 Lake Superior Ski Club Duluth, MN 20
14 Sam Holmes
15 Harris Dirnberger U18 St. Scholastica College Hopkins, MN 18
16 Nathan Foster U20 SISU Nordic St. Paul, MN 16
17 Sam Elfstrom U20 Nothern Michigan University Marquette, MI 15
18 Evan Kendall U20 St. Olaf College Northfield, MN 14
19 Luke Brown U18 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 13
20 Kristian Johnson U18 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN 12
21 Scott Harrison U18 CXC Team Verona, WI 11
22 Sam Johnson U18 Mesabi East Aurora, MN 10
23 Nicholas Acton U20 Eagan High School Eagan, MN 9
24 Colin Touhey U18 SISU Minnetonka, Mi 8
25 Thomas Bye U18 Michigan Tech University 7
26 Christopher Rouw U18 SISU Nordic St. Cloud, MN 6
27 Stephen Hokanson U18 SISU North Oaks, WI 5
28 Jacob Ajax U18 Loppet Nordic Racing 4
29 Will Olstad U18 Northfield High School Farmington, MN 3
30 Hendrick Haataja
31 Chaz Perry U18 02:49.1 University of Green Bay Waukesha, WI 2
32 Jacob Bauer U20 02:49.3 LLAMA RAMA Green Bay, WI 1
33 Sam Wiswell 02:49.9
34 Max Anderson U20 02:50.7 Mora High School Mora, MN 0
35 Bjorn Adelsman U20 02:51.5 SISU Nordic New Brighton, MN 0
36 Wilson Pietruszewski U18 02:51.6 SISU Nordic Roseville, MN 0
37 Ben Lindberg U20 02:51.8 University of Wisconsin-Green Bay Green Bay, WI 0
38 Tamer Mische-Richter U18 02:52.1 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN 0
39 Sean Cork U18 02:54.3 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 0
40 Aaron Ostrander U18 02:55.1 SISU Hayward, MN 0
41 Nick Gardner U18 02:55.5 SISU Stillwater, MN 0
42 Derek Huntley U18 02:55.7 Gustavus Adolphus College Maplewood, MN 0
43 Samuel Boardman U18 02:56.9 CXC Team Woodbury, MN 0
44 Gabe Forest U18 02:57.8 Madison Nordic Ski Club 0
45 Evan Patz U18 02:58.7 CXC Junior Development Program Madison, WI 0
46 Jacob Jankowski U18 02:59.4 Nordicwerks Forest Lake, MN 0
47 Josh Overturf U18 03:02.0 Loppet Nordic Racing Maple Plain, MN 0
48 Rhett Carlson U18 03:02.1 Loppet Nordic Racing/ISD 196 Apple Valley, MN 0
49 Mike Choiniere U18 03:02.6 Orono High School Long Lake, MN 0
50 Lucas Hieb U18 03:02.7 SISU Nordic Ham Lake, MN 0
51 Ian Torchia U18 03:03.3 Northern Michigan University Rochester, Mi 0