Date: 1/19/2013
Location: Minneapolis, MN
Distance: 10K
Race Type: Freestyle
Gender: Male
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 Adam Martin U20 22:29.4 Nothern Michigan University Wausau, MI 100
2 Kevin Bolger 22:32.1
3 Jack Carlyle 22:36.4
4 Matt Nichols U20 22:58.3 University of Wisconsin Green Bay Green Bay, WI 80
5 Evan Palmer-Charrette 23:10.2
6 Chris Parr U20 23:24.0 College of St. Scholastica Eagan, MN 60
7 Kyle Hanson 23:25.4
8 Jan Ketterson U20 23:27.3 Minnesota Valley Ski Club / F.A.S.T. Performance Training Bloomington, MN 50
9 Sam Elfstrom U20 23:33.4 Nothern Michigan University Marquette, MI 45
10 Lucas Mason U20 23:44.1 Roseville Maplewood, MN 40
11 Josh Blankenship U20 24:00.8 Gustavus Adolphus College St. Peter, MN 36
12 Nick Monette 24:07.4
13 Ian Torchia U18 24:19.6 Northern Michigan University Rochester, Mi 32
14 Calvin Mehrhof U20 24:22.2 College of St. Scholastica Coon Rapids, MN 29
15 Tyler Gustafson U20 24:22.6 Gustavus Adolphus College 26
16 Liam John U20 24:27.2 St. Olaf College Northfield, MN 24
17 Jake Richards U20 24:28.8 The College of St. Scholastica Callaway, MN 22
18 Luke Brown U18 24:32.3 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 20
19 Thomas Kendrick 24:38.1
20 Sam Johnson U18 24:39.2 Mesabi East Aurora, MN 18
21 Scott Harrison U18 24:40.1 CXC Team Verona, WI 16
22 Harris Dirnberger U18 24:42.4 St. Scholastica College Hopkins, MN 15
23 Andrew Nadler U20 24:43.1 CXC Junior Development Program Chicago, IL 14
24 Nick Gardner U18 24:46.4 SISU Stillwater, MN 13
25 Sean Cork U18 24:47.9 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 12
26 Jonathan Delaney U18 24:51.7 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN 11
27 Stefan Hajdukovich 24:56.7
28 Scott Williams U20 24:58.6 Gustavus Adolphus College St. Peter, MN 10
29 Thomas Bye U18 24:59.6 Michigan Tech University 9
30 Stephen Hokanson U18 25:07.3 SISU North Oaks, WI 8
31 Nathan Foster U20 25:07.7 SISU Nordic St. Paul, MN 7
32 Colin Pendziwol 25:13.4
33 Evan Kendall U20 25:15.0 St. Olaf College Northfield, MN 6
34 Sam Wiswell 25:15.8
35 Jacob Ajax U18 25:19.1 Loppet Nordic Racing 5
36 Kyler Berg U18 25:19.7 Ashwaubenon Nordic Ski Team Pulaski, WI 4
37 Sam Holmes 25:22.8
38 Ian Liphart U18 25:25.0 4HCANSKI Ashland, WI 3
39 Lucas Shewen 25:28.6
40 Jacob Jankowski U18 25:28.8 Nordicwerks Forest Lake, MN 2
41 Alexander Larson U18 25:29.8 Lone Wildcat Hayward, WI 1
42 Henry Zurn U18 25:32.2 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 0
43 Will Olstad U18 25:32.3 Northfield High School Farmington, MN 0
44 Evan Patz U18 25:40.1 CXC Junior Development Program Madison, WI 0
45 Ryan Stewart U20 25:41.0 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 0
46 Ben Lindberg U20 25:41.7 University of Wisconsin-Green Bay Green Bay, WI 0
47 Dan Wood 25:43.1 0
48 Tamer Mische-Richter U18 25:59.7 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN 0
49 Zach Goldberg U20 26:01.2 F.A.S.T. Performance Training Minnetrista, MN 0
50 Ryan Davis U20 26:04.9 Lake Superior Ski Club Duluth, MN 0
51 Sam Shaheen U18 26:08.5 Loppet Nordic Racing 0
52 Thomas Norman U18 26:11.8 Loppet Nordic Racing Crystal , MN 0
53 Colin Touhey U18 26:19.8 SISU Minnetonka, Mi 0
54 Bjorn Adelsman U20 26:23.4 SISU Nordic New Brighton, MN 0
55 Kethan Dahlberg U18 26:27.1 Mounds Park Academy North Oaks, MN 0
56 Marcus Speca U20 26:27.2 Gustavus Adolphus College 0
57 Lucas Hieb U18 26:27.8 SISU Nordic Ham Lake, MN 0
58 Kyle Hellmann 26:33.3 0
59 Eric Wagner 26:34.4 0
60 Scott Pederson U18 26:34.8 Spooner , WI 0
61 Jared Grootwassink U18 26:37.2 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 0
62 Leif Hanson U18 26:37.4 St. Olaf College Lakeville, MN 0
63 Wils Pietruszewski 26:38.1 0
64 Aaron Ostrander U18 26:40.6 SISU Hayward, MN 0
65 Samuel Boardman U18 26:40.8 CXC Team Woodbury, MN 0
66 Hendrick Haataja 26:45.3 0
67 Nick Sokolowski U18 26:45.3 St. Louis Park HS 0
68 Jacob Bauer U20 26:50.6 LLAMA RAMA Green Bay, WI 0
69 Kai Olstad U20 26:53.3 St. Olaf College Northfield, MN 0
70 Drew Campbell 26:57.9 0
71 Eli Johnson U20 26:58.3 St. Olaf College Northfield, MN 0
72 Gabe Forest U18 27:04.2 Madison Nordic Ski Club 0
73 Marshal Landrum U18 27:06.7 Como Park SHS St. Paul, MN 0
74 Syver Johansen U18 27:09.8 Loppet Nordic Racing Edina, MN 0
75 Chaz Perry U18 27:10.7 University of Green Bay Waukesha, WI 0
76 Henry French U18 27:12.1 Duluth East 0
77 Paul Dau U20 27:12.8 St. Olaf College Northfield, MN 0
78 Josh Overturf U18 27:19.8 Loppet Nordic Racing Maple Plain, MN 0
79 Sean Kasprisin U18 27:20.3 White Bear Lake High School White Bear Lake, MN 0
80 Kevin Geisen U18 27:22.9 4-H CANSKI Washburn, WI 0
81 Kristian Johnson U18 27:36.1 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN 0
82 Robert Field U20 27:49.0 St. Olaf College Northfield, MN 0
83 Andrew Hansen 28:16.4 0
84 Nate LaFond U20 28:18.7 St. Olaf College Northfield, MN 0
85 Matthew Lavanger U18 28:41.7 Loppett Nordic Racing Hopkins, MN 0
86 Jason Geissler U18 28:42.2 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI 0
87 Jordan Baird 28:53.3 0
88 Matt Lerick 28:58.5 0
89 William Christensen 29:10.9 0
90 Tyler Thompson 29:18.9 0
91 Cody Call U18 29:26.5 Jefferson Senior High School Alexandria, MN 0
92 Matt Dodd U20 29:38.9 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI 0
93 Aaron Dahl U20 31:36.9 SISU/Winona Winona, MN 0
94 Alexander Bramer 31:56.4 0
95 Nathan Ley 32:24.0 0
96 Mikey Johnson 33:07.8 0
97 Phil Evans 34:20.4 0