Date: 1/20/2013
Location: Minneapolis, MN
Distance: 10K
Race Type: Classic
Gender: Male
Technical Delegate:
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 MW1400611U20 Sam Elfstrom U20 25:32.2 Nothern Michigan University Marquette, MI 100
2 MW1300141OJ Jake Richards U20 25:37.7 The College of St. Scholastica Callaway, MN 80
3 MW1300210OJ Calvin Mehrhof U20 25:47.4 College of St. Scholastica Coon Rapids, MN 60
4 MW1300061OJ Jan Ketterson U20 25:56.5 Minnesota Valley Ski Club / F.A.S.T. Performance Training Bloomington, MN 50
5 MW1400545U20 Harris Dirnberger U18 25:57.6 St. Scholastica College Hopkins, MN 45
6 MW1300360OJ Andrew Nadler U20 25:59.4 CXC Junior Development Program Chicago, IL 40
7 MW1400150U20 Thomas Bye U18 26:16.8 Loppet Nordic Racing 36
8 MW1300374OJ Nathan Foster U20 26:17.6 SISU Nordic St. Paul, MN 32
9 MW1400797U20 Scott Harrison U18 26:18.1 Loppet Nordic Racing/Mound Westonka HS Minnetrista, MN 29
10 MW1400655U18 Stephen Hokanson U18 26:40.2 SISU North Oaks, WI 26
11 MW1300788OJ Zach Goldberg U20 26:42.0 F.A.S.T. Performance Training Minnetrista, MN 24
12 MW1400778U18 Sean Cork U18 26:50.2 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 22
13 MW1400785U20 Jonathan Delaney U18 26:51.5 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN 20
14 MW1400795U18 Jacob Ajax U18 26:58.9 Loppet Nordic Racing 18
15 MW1400019U18 Ian Torchia U18 27:02.1 Loppet Nordic Racing Rochester, Mi 16
16 MW1400796U20 Luke Brown U18 27:06.3 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 15
17 MW1400182U18 Colin Touhey U18 27:26.0 SISU Minnetonka, Mi 14
18 MW1300834OJ Ryan Stewart U20 27:26.7 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 13
19 MW1400322U18 Nick Gardner U18 27:27.1 SISU Stillwater, MN 12
20 MW1300432J1 Jacob Jankowski U18 27:28.0 Nordicwerks Forest Lake, MN 11
21 MW1300798J1 Henry Zurn U18 27:30.4 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 10
22 MW1300095OJ Bjorn Adelsman U20 27:40.5 SISU Nordic New Brighton, MN 9
23 MW1301277J1 Jared Grootwassink U18 27:42.4 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 8
24 MW1400251U20 Chris Hecker U18 27:44.1 College of St. Scholastica Ham Lake, MN 7
25 MW1400765U18 Tamer Mische-Richter U18 27:46.5 SISU Bloomington, MN 6
26 MW1400140U18 Gabe Forest U18 28:00.4 Madison Nordic Ski Club 5
27 MW1300847J1 Will Olstad U18 28:01.5 Northfield High School Farmington, MN 4
28 MW1400581U20 Samuel Boardman U18 28:03.7 Loppet Nordic Racing Woodbury, MN 3
29 MW1300446OJ Jacob Bauer U20 28:07.0 LLAMA RAMA Green Bay, WI 2
30 MW1300375J1 Kyler Berg U18 28:09.0 Ashwaubenon Nordic Ski Team Pulaski, WI 1
31 MW1400449U20 Alexander Larson U18 28:10.9 Lone Wildcat Hayward, WI 0
32 MW1301273J1 Kethan Dahlberg U18 28:12.0 Mounds Park Academy North Oaks, MN 0
33 MW1300133OJ Ryan Davis U20 28:14.5 Lake Superior Ski Club Duluth, MN 0
34 MW1400782U18 Ian Liphart U18 28:33.0 4HCANSKI Ashland, WI 0
35 CM1400472U20 Derek Huntley U18 28:43.0 Gustavus Adolphus College Maplewood, MN 0
36 MW1400450U18 Lucas Hieb U18 28:43.3 SISU Nordic Ham Lake, MN 0
37 Sam Wiswell 28:51.9
38 MW1400868U20 Wilson Pietruszewski U18 28:53.5 SISU Nordic Roseville, MN 0
39 MW12145J1 Sean Kasprisin U18 28:54.1 White Bear Lake High School White Bear Lake, MN 0
40 MW1400813U18 Henry French U18 28:55.1 Duluth East 0
41 MW1400583U18 Aaron Ostrander U18 28:57.1 SISU Hayward, MN 0
42 MW1300149J1 Scott Pederson U18 28:58.4 Spooner , WI 0
43 MW1300458J1 Josh Overturf U18 29:08.0 Loppet Nordic Racing Maple Plain, MN 0
44 MW1400632U20 Chaz Perry U18 29:08.4 University of Green Bay Waukesha, WI 0
45 MW1300033J1 Jason Geissler U18 29:12.9 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI 0
46 MW1300439OJ Max Anderson U20 29:13.5 Mora High School Mora, MN 0
47 MW1401244U18 Kristian Johnson U18 29:14.1 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN 0
48 Drew Campbell 29:42.5
49 MW1300353J1 Evan Patz U18 29:43.4 CXC Junior Development Program Madison, WI 0
50 MW1400767U20 Sam Johnson U18 29:45.0 Mesabi East Aurora, MN 0
51 MW1400601U18 Thomas Norman U18 29:45.5 Loppet Nordic Racing Crystal , MN 0
52 Hendrick Haataja 29:47.4
53 MW1300604OJ Logan Brueck U20 29:49.1 Central High School Saint Paul, MN 0
54 CM1400533U20 Leif Hanson U18 29:51.7 St. Olaf College Lakeville, MN 0
55 Dan Wood 29:58.8
56 MW1400812U18 Kevin Geisen U18 30:13.3 4-H CANSKI Washburn, WI 0
57 MW1300684J1 Marshal Landrum U18 30:24.7 Como Park SHS St. Paul, MN 0
58 MW1400816U18 Nick Sokolowski U18 30:32.4 St. Louis Park HS
59 MW1200025OJ Matt Dodd U20 30:40.5 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI 0
60 MW1400490U18 Rhett Carlson U18 30:41.2 Loppet Nordic Racing/ISD 196 Apple Valley, MN 0
61 MW141341U20 Sam Coady U18 31:06.3 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 0
62 MW1400794U20 Syver Johansen U18 31:41.2 Loppet Nordic Racing Edina, MN 0
63 MW1300440J1 Cody Call U18 32:27.2 Jefferson Senior High School Alexandria, MN 0
64 MW1301085OJ Aaron Dahl U20 36:23.2 SISU/Winona Winona, MN