Date: 1/26/2013
Location: Minneapolis, MN
Distance: 10K
Race Type: Classic
Gender: Male
Technical Delegate:
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 MW1300210OJ Calvin Mehrhof U20 26:12.6 College of St. Scholastica Coon Rapids, MN 100
2 MW1400797U20 Scott Harrison U18 26:19.2 Loppet Nordic Racing/Mound Westonka HS Minnetrista, MN 80
3 MW1400796U20 Luke Brown U18 26:24.1 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 60
4 MW1400019U18 Ian Torchia U18 26:36.9 Loppet Nordic Racing Rochester, Mi 50
5 MW1300061OJ Jan Ketterson U20 26:41.7 Minnesota Valley Ski Club / F.A.S.T. Performance Training Bloomington, MN 45
6 MW1300432J1 Jacob Jankowski U18 26:43.6 Nordicwerks Forest Lake, MN 40
6 MW1300360OJ Andrew Nadler U20 26:43.6 CXC Junior Development Program Chicago, IL 40
8 MW1300374OJ Nathan Foster U20 26:44.0 SISU Nordic St. Paul, MN 32
9 MW1400150U20 Thomas Bye U18 26:48.0 Loppet Nordic Racing 29
10 MW1300834OJ Ryan Stewart U20 26:51.4 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 26
11 MW1400655U18 Stephen Hokanson U18 26:52.4 SISU North Oaks, WI 24
12 MW1400322U18 Nick Gardner U18 27:00.3 SISU Stillwater, MN 22
13 MW1400767U20 Sam Johnson U18 27:04.6 Mesabi East Aurora, MN 20
14 Sean Bjork 27:06.0
15 Sean Carter 27:11.8
16 MW1400778U18 Sean Cork U18 27:14.1 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 18
17 MW1300788OJ Zach Goldberg U20 27:19.5 F.A.S.T. Performance Training Minnetrista, MN 16
18 MW1400795U18 Jacob Ajax U18 27:25.4 Loppet Nordic Racing 15
19 MW1400316U20 Andrew Egger U18 27:33.3 Loppet Nordic Racing Edina, MN 14
20 MW1400785U20 Jonathan Delaney U18 27:34.0 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN 13
21 MW1400545U20 Harris Dirnberger U18 27:34.5 St. Scholastica College Hopkins, MN 12
22 MW1301277J1 Jared Grootwassink U18 27:42.4 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 11
23 MW1300798J1 Henry Zurn U18 27:43.0 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 10
24 MW1400449U20 Alexander Larson U18 27:59.2 Lone Wildcat Hayward, WI 9
25 CM1400472U20 Derek Huntley U18 28:02.5 Gustavus Adolphus College Maplewood, MN 8
26 MW1301280J1 Nick Proell U18 28:08.0 Tech HS Saint Cloud, MN 7
27 MW1300847J1 Will Olstad U18 28:13.1 Northfield High School Farmington, MN 6
28 Alex Druwe 28:13.8
29 MW1301273J1 Kethan Dahlberg U18 28:17.7 Mounds Park Academy North Oaks, MN 5
30 MW1300095OJ Bjorn Adelsman U20 28:17.8 SISU Nordic New Brighton, MN 4
31 MW1400782U18 Ian Liphart U18 28:17.9 4HCANSKI Ashland, WI 3
32 MW1400868U20 Wilson Pietruszewski U18 28:24.4 SISU Nordic Roseville, MN 2
33 MW1400182U18 Colin Touhey U18 28:25.9 SISU Minnetonka, Mi 1
34 MW1400816U18 Nick Sokolowski U18 28:27.6 St. Louis Park HS
35 MW1300106J1 Christopher Rouw U18 28:28.3 SISU Nordic St. Cloud, MN 0
36 MW1300446OJ Jacob Bauer U20 28:28.4 LLAMA RAMA Green Bay, WI 0
37 MW1400765U18 Tamer Mische-Richter U18 28:30.1 SISU Bloomington, MN 0
38 CM1300579OJ Paul Dau U20 28:33.0 St. Olaf College Northfield, MN 0
39 MW1300375J1 Kyler Berg U18 28:37.2 Ashwaubenon Nordic Ski Team Pulaski, WI 0
40 MW1400632U20 Chaz Perry U18 28:37.3 University of Green Bay Waukesha, WI 0
41 MW1400601U18 Thomas Norman U18 28:41.8 Loppet Nordic Racing Crystal , MN 0
42 MW1300353J1 Evan Patz U18 28:46.5 CXC Junior Development Program Madison, WI 0
43 MW1400251U20 Chris Hecker U18 28:46.7 College of St. Scholastica Ham Lake, MN 0
44 MW1400140U18 Gabe Forest U18 28:47.2 Madison Nordic Ski Club 0
45 MW1400583U18 Aaron Ostrander U18 28:51.0 SISU Hayward, MN 0
46 MW1400450U18 Lucas Hieb U18 28:56.5 SISU Nordic Ham Lake, MN 0
47 MW1300604OJ Logan Brueck U20 29:00.7 Central High School Saint Paul, MN 0
48 CM1300573OJ Eli Johnson U20 29:07.6 St. Olaf College Northfield, MN 0
49 MW1300149J1 Scott Pederson U18 29:08.9 Spooner , WI 0
50 MW1301283J1 Elliot Statz U18 29:10.9 Lodi Nordic Ski Team Lodi, WI 0
51 Logan Anderson 29:11.0
52 Andrew Etteldorf 29:12.5
53 MW1400858U18 Sam Shaheen U18 29:17.6 Loppet Nordic Racing 0
54 MW12145J1 Sean Kasprisin U18 29:32.0 White Bear Lake High School White Bear Lake, MN 0
55 CM1400533U20 Leif Hanson U18 29:32.9 St. Olaf College Lakeville, MN 0
56 MW1300033J1 Jason Geissler U18 29:33.5 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI 0
57 MW1300439OJ Max Anderson U20 29:41.9 Mora High School Mora, MN 0
58 CM1300566OJ Robert Field U20 29:51.3 St. Olaf College Northfield, MN 0
59 MW1300464J1 Matthew Lavanger U18 30:02.3 Loppett Nordic Racing Hopkins, MN 0
60 MW1400794U20 Syver Johansen U18 30:04.5 Loppet Nordic Racing Edina, MN 0
61 MW1401244U18 Kristian Johnson U18 30:18.6 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN 0
62 William Christensen 31:02.7
63 MW1400812U18 Kevin Geisen U18 31:07.8 4-H CANSKI Washburn, WI 0
64 MW1300378J1 Jake Egelhoff U18 31:43.0 Ashwaubenon Nordic Ski Club Hobart, WI 0
65 CM1300559OJ Nate LaFond U20 31:47.3 St. Olaf College Northfield, MN 0
66 Dominique Druwe 32:45.5
67 CM1300578OJ Kai Olstad U20 32:51.6 St. Olaf College Northfield, MN 0
68 MW1301085OJ Aaron Dahl U20 32:55.0 SISU/Winona Winona, MN 0
69 Matthew Freeman 33:03.2
70 Nick Roudabush 33:40.6
71 Marcus Russell 34:53.1