Date: 1/27/2013
Location: Minneapolis, MN
Distance: 10K
Race Type: Freestyle
Gender: Male
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 Harris Dirnberger U18 22:41.5 St. Scholastica College Hopkins, MN 100
2 Luke Brown U18 22:54.1 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 80
3 Calvin Mehrhof U20 22:55.2 College of St. Scholastica Coon Rapids, MN 60
4 Ian Torchia U18 23:00.9 Northern Michigan University Rochester, Mi 50
5 Jan Ketterson U20 23:01.8 Minnesota Valley Ski Club / F.A.S.T. Performance Training Bloomington, MN 45
6 Jonathan Delaney U18 23:20.7 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN 40
7 Sean Cork U18 23:31.9 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 36
8 Thomas Bye U18 23:36.2 Michigan Tech University 32
9 Nathan Foster U20 23:38.5 SISU Nordic St. Paul, MN 29
10 Stephen Hokanson U18 23:42.1 SISU North Oaks, WI 26
11 Nick Gardner U18 23:45.2 SISU Stillwater, MN 24
12 Ryan Stewart U20 23:50.6 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 22
13 Andrew Nadler U20 23:53.3 CXC Junior Development Program Chicago, IL 20
14 Ian Liphart U18 24:03.6 4HCANSKI Ashland, WI 18
15 Sam Johnson U18 24:04.7 Mesabi East Aurora, MN 16
16 Jacob Jankowski U18 24:05.1 Nordicwerks Forest Lake, MN 15
17 Sean Bjork 24:06.8
18 Chris Hecker U18 24:09.9 College of St. Scholastica Ham Lake, MN 14
19 Kyler Berg U18 24:15.2 Ashwaubenon Nordic Ski Team Pulaski, WI 13
20 Gabe Forest U18 24:26.4 Madison Nordic Ski Club 12
21 Tamer Mische-Richter U18 24:29.3 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN 11
22 Henry Zurn U18 24:30.1 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 10
23 Max Anderson U20 24:44.5 Mora High School Mora, MN 9
24 Scott Pederson U18 24:45.2 Spooner , WI 8
25 Jacob Ajax U18 24:47.9 Loppet Nordic Racing 7
26 Jacob Bauer U20 24:50.6 LLAMA RAMA Green Bay, WI 6
27 Sean Carter 24:56.0
28 Evan Patz U18 24:56.7 CXC Junior Development Program Madison, WI 5
29 Will Olstad U18 24:57.4 Northfield High School Farmington, MN 4
30 Bjorn Adelsman U20 24:57.8 SISU Nordic New Brighton, MN 3
31 Christopher Rouw U18 24:58.8 SISU Nordic St. Cloud, MN 2
32 Alexander Larson U18 25:00.0 Lone Wildcat Hayward, WI 1
33 Zach Goldberg U20 25:02.0 F.A.S.T. Performance Training Minnetrista, MN 0
34 Eli Johnson U20 25:09.7 St. Olaf College Northfield, MN 0
35 Aaron Ostrander U18 25:12.9 SISU Hayward, MN 0
36 Jared Grootwassink U18 25:15.1 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN 0
37 Paul Dau U20 25:17.6 St. Olaf College Northfield, MN 0
38 Nick Sokolowski U18 25:18.0 St. Louis Park HS
39 Thomas Norman U18 25:21.7 Loppet Nordic Racing Crystal , MN 0
40 Chaz Perry U18 25:24.0 University of Green Bay Waukesha, WI 0
41 Sam Shaheen U18 25:30.4 Loppet Nordic Racing 0
42 Andrew Etteldorf 25:31.3
43 Leif Hanson U18 25:35.5 St. Olaf College Lakeville, MN 0
44 Kethan Dahlberg U18 25:38.4 Mounds Park Academy North Oaks, MN 0
45 Syver Johansen U18 25:53.4 Loppet Nordic Racing Edina, MN 0
46 Logan Anderson 25:58.0
47 Colin Touhey U18 25:58.8 SISU Minnetonka, Mi 0
48 Sean Kasprisin U18 26:07.9 White Bear Lake High School White Bear Lake, MN 0
49 Robert Field U20 26:08.2 St. Olaf College Northfield, MN 0
50 Kevin Geisen U18 26:10.0 4-H CANSKI Washburn, WI 0
51 Logan Brueck U20 26:15.1 Central High School Saint Paul, MN 0
52 Alex Druwe 26:16.5
53 Kristian Johnson U18 26:18.4 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN 0
54 Jason Geissler U18 26:19.3 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI 0
55 Nate LaFond U20 26:19.6 St. Olaf College Northfield, MN 0
56 Elliot Statz U18 26:45.5 Lodi Nordic Ski Team Lodi, WI 0
57 Matt Dodd U20 27:15.0 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI 0
58 William Chizek 27:28.8
59 Kai Olstad U20 28:38.1 St. Olaf College Northfield, MN 0
60 Aaron Dahl U20 29:48.6 SISU/Winona Winona, MN 0
61 Dominique Druwe 30:04.8