Date: 12/21/2013
Location: Wausau, WI
Distance: 1.5K
Race Type: Freestyle
Gender: Male
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 Matt Nichols U20 University of Wisconsin Green Bay Green Bay, WI 100
2 Sam Elfstrom U20 Nothern Michigan University Marquette, MI 80
3 Kyle Marshall U20 University of Green Bay Shoreview, MN 60
4 Jan Ketterson U20 Minnesota Valley Ski Club / F.A.S.T. Performance Training Bloomington, MN
5 Samuel Boardman U20 CXC Team Woodbury, MN 50
6 Thomas Bye U20 Michigan Tech University 45
7 Luke Brown U20 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 40
8 Tamer Mische-Richter U18 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN 36
9 Andrew Egger U20 Colby College Nordic Ski Team Edina, MN 32
10 Liam John U20 St. Olaf College Northfield, MN 29
11 Scott Harrison U20 CXC Team Verona, WI 26
12 Anders Evenson U20 St. Scholastica College Maple Grove, MN 24
13 Thomas Norman U18 Loppet Nordic Racing Crystal , MN 22
14 Leo Hipp U18 NordicWerks SkiKlubb Wyoming, MN 20
15 Cory Rouw U18 Endurance United Saint Cloud, MN 18
16 Harris Dirnberger U20 St. Scholastica College Hopkins, MN 16
17 Colin Touhey U18 SISU Minnetonka, Mi 15
18 Stephen Hokanson U18 SISU North Oaks, WI 14
19 Sean Cork U18 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 13
20 Ian Torchia U18 Northern Michigan University Rochester, Mi 12
21 Jacob Ajax U18 Loppet Nordic Racing 11
22 Davis Long U18 NordicWerks SkiKlubb Hugo, MN 10
23 Mackinley Fitzpatrick U18 CXC Junior Development/Lakeland Nordic Minocqua, WI 9
24 Kristian Johnson U18 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN 8
25 Nick Gardner U18 SISU Stillwater, MN 7
26 Zak Ketterson U18 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN 6
27 Daniel Delestry U18 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI 5
28 Ian Liphart U18 4HCANSKI Ashland, WI 4
29 Lucas Hieb U18 SISU Nordic Ham Lake, MN 3
30 Scott Pederson U20 Spooner , WI
31 Rhett Carlson U18 02:20.0 Loppet Nordic Racing/ISD 196 Apple Valley, MN 2
32 Ben Lindberg U20 02:20.2 University of Wisconsin-Green Bay Green Bay, WI 1
33 Reed Melicher U18 02:20.7 Mesabi East Eveleth, MN 0
34 Will Bodewes U18 02:21.7 Lakeland Nordic ski team Hazelhurst, WI 0
35 Sam Johnson U20 02:21.8 Mesabi East Aurora, MN 0
36 Daniel Pederson U18 02:22.3 Spooner Nordic Ski Club Spooner, WI 0
37 David Jaszczak 02:22.4
38 Aaron Ostrander U18 02:23.6 SISU Hayward, MN 0
39 Gabe Forest U18 02:23.6 Madison Nordic Ski Club 0
40 Logan Brueck U20 02:23.7 Central High School Saint Paul, MN
41 Isaac Stone 02:24.1
42 Zebulon Featherly 02:24.3
43 Benjamin Wright 02:24.7
44 Nick Sokolowski U18 02:24.9 St. Louis Park HS 0
45 Sean Mcgibbon U20 02:25.0 Iola Nordic Ski Team Green Bay, WI 0
46 Kevin Geisen U18 02:25.1 4-H CANSKI Washburn, WI 0
47 Chaz Perry U20 02:25.5 University of Green Bay Waukesha, WI 0
48 Dan Wood 02:26.0
49 Quinn Duffy U18 02:27.2 NordicWerks SkiKlubb Wyoming, MN 0
50 Henry Jarvinen U18 02:28.5 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 0
51 Mark Wenzel U18 02:30.6 Newman/Marawood and Knicker Nordic Edgar, Wi 0
52 Lewis White U18 02:31.5 Loppet Nordic Racing Minneapolis, WI 0
53 Parker McColl U20 02:33.8 Peak Nordic Ski Club Oconomowoc, WI
54 Mario Calabria U20 02:36.6 N/A 0
55 Jack Christianson U18 02:37.5 Endurance United Arden Hills, MN