Date: 12/22/2013
Location: Wausau, WI
Distance: 10K
Race Type: Classic
Gender: Male
Technical Delegate:
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 MW1300061OJ Jan Ketterson U20 31:27.7 Minnesota Valley Ski Club / F.A.S.T. Performance Training Bloomington, MN
2 MW1400631U20 Matt Nichols U20 32:05.7 University of Wisconsin Green Bay Green Bay, WI 100
3 MW1400611U20 Sam Elfstrom U20 32:33.9 Nothern Michigan University Marquette, MI 80
4 MW1400629U20 Kyle Marshall U20 32:42.0 University of Green Bay Shoreview, MN 60
5 MW1400150U20 Thomas Bye U20 32:49.0 Loppet Nordic Racing 50
6 MW1400019U18 Ian Torchia U18 32:59.9 Loppet Nordic Racing Rochester, Mi 45
7 MW1400316U20 Andrew Egger U20 33:21.5 Loppet Nordic Racing Edina, MN 40
8 MW1400322U18 Nick Gardner U18 33:27.1 SISU Stillwater, MN 36
9 MW1400778U18 Sean Cork U18 33:31.0 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 32
10 MW1400655U18 Stephen Hokanson U18 33:32.1 SISU North Oaks, WI 29
11 MW1400781U18 Leo Hipp U18 33:39.3 Nordicwerks Wyoming, MN 26
12 MW1400797U20 Scott Harrison U20 33:41.8 Loppet Nordic Racing/Mound Westonka HS Minnetrista, MN 24
13 MW1400545U20 Harris Dirnberger U20 33:53.6 St. Scholastica College Hopkins, MN 22
14 MW1400599U18 Zak Ketterson U18 33:57.6 Loppet Nordic Racing BLOOMINGTON, MN 20
15 MW1400796U20 Luke Brown U20 34:09.7 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 18
16 MW1400765U18 Tamer Mische-Richter U18 34:14.5 SISU Bloomington, MN 16
17 MW1400767U20 Sam Johnson U20 34:15.9 Mesabi East Aurora, MN 15
18 MW1400795U18 Jacob Ajax U18 34:27.2 Loppet Nordic Racing 14
19 CM1400521U20 Liam John U20 34:33.5 St. Olaf College Northfield, MN 13
20 MW1400141U18 Daniel Delestry U18 34:36.0 CXC Junior Development Program , WI 12
21 MW1400147U18 Mackinley Fitzpatrick U18 34:42.0 Lakeland Ski Team Minocqua, WI 11
22 MW1400785U20 Jonathan Delaney U20 34:54.8 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN 10
23 MW1400597U18 Will Bodewes U18 35:02.9 Lakeland Nordic Ski Team 9
24 MW1400495U18 Quinn Duffy U18 35:06.4 Nordicwerks SkiKlubb Wyoming, MN 8
25 MW1300149J1 Scott Pederson U20 35:07.1 Spooner , WI
26 MW1400782U18 Ian Liphart U18 35:16.4 4HCANSKI Ashland, WI 7
27 Isaac Stone 35:30.9
28 MW1400182U18 Colin Touhey U18 35:33.3 SISU Minnetonka, Mi 6
29 MW1400317U18 Cory Rouw U18 35:43.4 SISU St. Cloud, MN 5
30 MW1300604OJ Logan Brueck U20 35:53.6 Central High School Saint Paul, MN
31 MW1400601U18 Thomas Norman U18 35:57.5 Loppet Nordic Racing Crystal , MN 4
32 MW1400491U18 Daniel Pederson U18 36:02.8 Spooner Nordic Ski Club Spooner , WI 3
33 MW1400549U20 Anders Evenson U20 36:09.4 St. Scholastica College Maple Grove, MN 2
34 MW1401244U18 Kristian Johnson U18 36:10.9 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN 1
35 MW1400777U20 Ben Lindberg U20 36:11.6 University of Wisconsin-Green Bay Green Bay, WI 0
36 MW1400450U18 Lucas Hieb U18 36:18.6 SISU Nordic Ham Lake, MN 0
37 MW1400794U20 Syver Johansen U20 36:23.5 Loppet Nordic Racing Edina, MN 0
38 MW1400140U18 Gabe Forest U18 36:23.9 Madison Nordic Ski Club 0
39 MW1400494U18 Davis Long U18 36:26.9 Nordicwerks Hugo, MN 0
40 MW1400490U18 Rhett Carlson U18 36:39.2 Loppet Nordic Racing/ISD 196 Apple Valley, MN 0
41 MW1400610U18 Reed Melicher U18 37:02.8 Mesabi East High School 0
42 MW1400813U18 Henry French U18 37:06.2 Duluth East 0
43 MW1400605U18 Andrew Bailey U18 37:07.0 Ashwaubenon Nordic Ski Team Appleton, WI 0
44 Dan Wood 37:10.0
45 MW1400632U20 Chaz Perry U20 37:11.1 University of Green Bay Waukesha, WI 0
46 David Jaszczak 37:30.3
47 MW1400816U18 Nick Sokolowski U18 37:34.2 St. Louis Park HS 0
48 Benjamin Wright 37:45.3
49 MW1400010U18 Mark Wenzel U18 38:06.4 Newman/Marawood and Knicker Nordic Edgar, Wi 0
50 MW1400788U20 Mario Calabria U20 38:15.7 N/A 0
51 MW1400583U18 Aaron Ostrander U18 38:26.6 SISU Hayward, MN 0
52 Zebulon Featherly 38:29.8
53 MW1400780U20 Sean Mcgibbon U20 38:41.8 Iola Nordic Ski Team 0
54 MW1400398U18 Samuel Anderson U18 38:55.6 SISU 0
55 MW1400808U18 Henry Jarvinen U18 38:59.5 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 0
56 MW1400040U18 Evan Wetzel U18 39:15.3 Peak Nordic Ski Club Waukesha, Wi 0
57 Jack Christianson 39:48.0
58 MW1400657U18 Lewis White U18 39:52.9 Loppet Nordic Racing Minneapolis, WI 0
59 Izaak Peterson 40:11.4
60 MW1400812U18 Kevin Geisen U18 41:11.9 4-H CANSKI Washburn, WI 0
61 MW1400039U18 Riley Nilsen U18 42:34.9 Peak Nordic Ski Club Waukesha, Wi 0
62 MW1300230J1 Parker McColl U20 46:02.5 Peak Nordic Ski Club Oconomowoc, WI