Date: 1/18/2014
Location: Cable, WI
Distance: 15K
Race Type: Freestyle
Gender: Male
Technical Delegate:
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 Kyle Bratrud 37:52.6
2 Erik Soderman 37:59.0
3 Jake Brown 38:02.5
4 Paul Schommer 38:06.4
5 George Cartwright 38:12.2
6 Max Olex 38:31.5
7 Michael Fehrenbach 39:03.7
8 Logan Hanneman 39:09.7
9 Jonas Loffler 39:49.4
10 Matt Dugan 40:00.9
11 Joe Dubay 40:01.2
12 Matt Wong 40:01.6
13 MW1400631U20 Matt Nichols U20 40:04.4 University of Wisconsin Green Bay Green Bay, WI 100
14 Jay Woodbeck 40:06.8
15 Kyle Hanson 40:15.9
16 Fredrik Schwencke 40:23.5
17 Stefan Hajdukovich 40:23.8
18 MW1400611U20 Sam Elfstrom U20 40:42.2 Nothern Michigan University Marquette, MI 80
19 Krystof Kopal 40:44.1
20 MW1400796U20 Luke Brown U20 40:44.3 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 60
21 Chris Parr 40:44.5
22 MW1400599U18 Zak Ketterson U18 40:58.8 Loppet Nordic Racing BLOOMINGTON, MN 50
23 MW1400019U18 Ian Torchia U18 41:20.7 Loppet Nordic Racing Rochester, Mi 45
24 John Wessling 41:28.0
25 James Richards 41:57.0
26 MW1400150U20 Thomas Bye U20 42:10.7 Loppet Nordic Racing 40
27 MW1400781U18 Leo Hipp U18 42:11.7 Nordicwerks Wyoming, MN 36
28 Ben Hugus 42:20.0
29 MW1400141U18 Daniel Delestry U18 42:21.0 CXC Junior Development Program , WI 32
30 Isaac Lammers 42:30.4
31 CM1400525U20 Evan Kendall U20 42:32.4 St. Olaf College Northfield, MN 29
32 Scott Johanik 42:41.2
33 Edward Gurney 43:03.1
34 David Joda 43:15.5
35 MW1400785U20 Jonathan Delaney U20 43:16.5 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN 26
36 Reitler Hodgert 43:18.1
37 MW1400322U18 Nick Gardner U18 43:20.4 SISU Stillwater, MN 24
38 Matt Lee 43:22.4
39 MW1400491U18 Daniel Pederson U18 43:22.7 Spooner Nordic Ski Club Spooner , WI 22
40 Jonathan Miller 43:25.7
41 Calvin Mehrhof 43:28.2
42 MW1401093U20 Samuel Sinkler U20 43:39.5 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 20
43 Scott Williams 43:42.5
44 Josh Blankenship 43:43.4
45 MW1400629U20 Kyle Marshall U20 43:47.5 University of Green Bay Shoreview, MN 18
46 MW1400797U20 Scott Harrison U20 43:48.3 Loppet Nordic Racing/Mound Westonka HS Minnetrista, MN 16
47 MW1400782U18 Ian Liphart U18 43:55.7 4HCANSKI Ashland, WI 15
48 Dan Wood 43:56.6
49 David Jaszczak 43:59.3
50 Christopher Nichols 44:05.0
51 Tyler Gustafson 44:05.5
52 Jake Bauer 44:07.2
53 Kellen Witschen 44:10.3
54 Sam Holmes 44:12.1
55 MW1400495U18 Quinn Duffy U18 44:13.9 Nordicwerks SkiKlubb Wyoming, MN 14
56 CM1400521U20 Liam John U20 44:25.3 St. Olaf College Northfield, MN 13
57 Nick Power 44:26.9
58 Isaac Stone 44:29.0
59 MW1400765U18 Tamer Mische-Richter U18 44:30.2 SISU Bloomington, MN 12
60 MW1400305U18 Fletcher Arlen U18 44:43.5 Wausau Nordic Ski Club 11
61 MW1400655U18 Stephen Hokanson U18 44:47.7 SISU North Oaks, WI 10
62 Doug DeBold 44:51.9
63 Benjamin Koenig 44:53.4
64 MW1400147U18 Mackinley Fitzpatrick U18 44:54.2 Lakeland Ski Team Minocqua, WI 9
65 MW1400597U18 Will Bodewes U18 44:58.2 Lakeland Nordic Ski Team 8
66 MW1400549U20 Anders Evenson U20 45:05.9 St. Scholastica College Maple Grove, MN 7
67 Zean Baker 45:20.5
68 Nate Ley 45:26.0
69 MW1400601U18 Thomas Norman U18 45:28.5 Loppet Nordic Racing Crystal , MN 6
70 MW1400778U18 Sean Cork U18 45:31.4 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 5
71 Paul Choudoir 45:31.7
72 MW1400316U20 Andrew Egger U20 45:46.9 Loppet Nordic Racing Edina, MN 4
73 MW1400545U20 Harris Dirnberger U20 45:49.6 St. Scholastica College Hopkins, MN 3
74 Joel Bransky 45:56.0
75 MW1400777U20 Ben Lindberg U20 45:57.1 University of Wisconsin-Green Bay Green Bay, WI 2
76 Tony Squillace 45:58.5
77 Marcus Speca 45:59.7
78 MW1400795U18 Jacob Ajax U18 46:07.5 Loppet Nordic Racing 1
79 MW1400767U20 Sam Johnson U20 46:11.5 Mesabi East Aurora, MN 0
80 MW1400182U18 Colin Touhey U18 46:12.7 SISU Minnetonka, Mi 0
81 MW1400816U18 Nick Sokolowski U18 46:18.1 St. Louis Park HS 0
82 Nels Thompson 46:21.3
83 Liam Schmelzle 46:30.7
84 Per Lundmark 47:00.4
85 MW1400550U20 Gerrit Garberich U20 47:02.5 St. Scholastica College 0
86 MW1400140U18 Gabe Forest U18 47:27.0 Madison Nordic Ski Club 0
87 Phillip Anschutz 47:28.6
88 MW1401089U18 Keaton Long U18 47:32.8 Duluth East Duluth, MN 0
89 MW1400581U20 Samuel Boardman U20 47:34.7 Loppet Nordic Racing Woodbury, MN 0
90 Nate Engel 47:42.6
91 Grant Haataja 47:47.1
92 Jalen Betsinger 47:47.3
93 MW1401245U18 Thomas Babcock U18 47:58.2 Nordicwerks 0
94 MW1400610U18 Reed Melicher U18 48:03.1 Mesabi East High School 0
95 MW1400605U18 Andrew Bailey U18 48:04.4 Ashwaubenon Nordic Ski Team Appleton, WI 0
96 Christian Kvalseth 48:05.6
97 MW1300149J1 Scott Pederson U20 48:09.5 Spooner , WI 0
98 CM1400472U20 Derek Huntley U20 48:53.0 Gustavus Adolphus College Maplewood, MN 0
99 John Schneider 48:55.1
100 MW1400813U18 Henry French U18 48:55.7 Duluth East 0
101 MW1300604OJ Logan Brueck U20 48:56.7 Central High School Saint Paul, MN 0
102 Gabe Hanson 49:12.3
103 MW1400494U18 Davis Long U18 49:15.9 Nordicwerks Hugo, MN 0
104 Benjamin Wright 49:20.8
105 Todd Goold 49:33.7
106 MW1400780U20 Sean Mcgibbon U20 49:34.1 Iola Nordic Ski Team 0
107 MW1400251U20 Chris Hecker U20 49:35.2 College of St. Scholastica Ham Lake, MN 0
108 MW1400657U18 Lewis White U18 50:09.8 Loppet Nordic Racing Minneapolis, WI 0
109 Steven Gromatka 50:17.9
110 Zebulon Featherly 50:45.2
111 Jared Grootwasink 51:17.5
112 MW1400812U18 Kevin Geisen U18 51:30.0 4-H CANSKI Washburn, WI 0
113 MW1400040U18 Evan Wetzel U18 51:33.4 Peak Nordic Ski Club Waukesha, Wi 0
114 Joe Rabaey 52:01.8
115 Ian Fritz 52:24.6
116 Clay Darling 52:26.4
117 MW1400788U20 Mario Calabria U20 52:54.8 N/A 0
118 MW1400808U18 Henry Jarvinen U18 52:58.4 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 0
119 Matthew Lerick 53:25.7
120 Jim Mullen 53:29.2
121 MW1401244U18 Kristian Johnson U18 53:35.4 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN 0
122 Paul Schoening 55:04.8
123 Kevin Stalheim 55:50.9
124 MW1400632U20 Chaz Perry U20 56:17.3 University of Green Bay Waukesha, WI 0
125 Tyler Thompson 56:22.6
126 Curits Williams 56:31.7
127 Zach Deitz 56:39.0
128 Martin Richmond 57:15.8
130 David Fyhrie 57:45.8
131 Scott Putman 58:30.1