Date: 1/19/2014
Location: Cable, WI
Distance: 10K
Race Type: Classic
Gender: Male
Technical Delegate:
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 CC1300394SR Michael Fehrenbach 27:12.7 University of Alaska Fairbanks
2 CM1300414OJ Kyle Bratrud 27:14.1 Nothern Michigan University Marquette, MI
3 Erik Soderman 27:26.5 Nothern Michigan University Marquette, MI
4 MW1300715SR Paul Schommer 27:43.6 College of St. Scholastica Appleton , WI
5 CC1300400OJ Jonas Loffler 27:44.8 University of Alaska Fairbanks
6 Fredrik Schwencke 27:54.8
7 Logan Hanneman 27:55.4
8 CC1300667SR Matt Wong 28:04.8 Michigan Technological University Houghton, MI
9 John Wessling 28:21.7
10 CL1300416SR George Cartwright 28:21.8 Nothern Michigan University Marquette, MI
11 CC1300404SR Max Olex 28:23.7 University of Alaska Fairbanks
12 MW1300710OJ Chris Parr 28:47.3 College of St. Scholastica Eagan, MN
13 CC1300668SR Jay Woodbeck 28:48.0 Michigan Technological University Houghton, MI
14 Jake Brown 28:52.0 St. Paul, MN
15 Kyle Hanson 28:56.7
16 CC1300643SR Matt Dugan 28:59.8 Michigan Technological University Houghton, MI
17 MW1400599U18 Zak Ketterson U18 29:01.3 Loppet Nordic Racing BLOOMINGTON, MN 100
18 MW1400322U18 Nick Gardner U18 29:03.8 SISU Stillwater, MN 80
19 MW1300702OJ Scott Johanik 29:11.8 College of St. Scholastica Duluth, MN
20 MW1300369SR Doug Debold 29:15.7 CXC Team
21 MW1400611U20 Sam Elfstrom U20 29:16.3 Nothern Michigan University Marquette, MI 60
22 Joe Dubay 29:21.2
23 MW1400631U20 Matt Nichols U20 29:23.9 University of Wisconsin Green Bay Green Bay, WI 50
24 MW1400019U18 Ian Torchia U18 29:28.7 Loppet Nordic Racing Rochester, Mi 45
25 Isaac Lammers 29:35.3
26 MW1300713SR Nick Power 29:39.3 College of St. Scholastica Duluth, MN
27 MW1400150U20 Thomas Bye U20 29:42.9 Loppet Nordic Racing 40
28 MW1400655U18 Stephen Hokanson U18 29:56.0 SISU North Oaks, WI 36
29 MW1400629U20 Kyle Marshall U20 29:57.5 University of Green Bay Shoreview, MN 32
30 Ben Hugus 30:00.3 Nothern Michigan University Marquette, MI
31 MW1400796U20 Luke Brown U20 30:01.7 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 29
32 Reitler Hodgert 30:08.1
33 MW1400781U18 Leo Hipp U18 30:09.4 Nordicwerks Wyoming, MN 26
34 MW1300210OJ Calvin Mehrhof 30:10.7 College of St. Scholastica Coon Rapids, MN
35 MW1400316U20 Andrew Egger U20 30:17.5 Loppet Nordic Racing Edina, MN 24
35 Andrew Egger 30:17.5
37 MW1400765U18 Tamer Mische-Richter U18 30:22.9 SISU Bloomington, MN 22
38 Edward Gurney 30:26.6
39 MW1400797U20 Scott Harrison U20 30:33.7 Loppet Nordic Racing/Mound Westonka HS Minnetrista, MN 20
40 Stefan Hajdukovich 30:36.8
41 MW1400141U18 Daniel Delestry U18 30:40.2 CXC Junior Development Program , WI 18
42 MW1400795U18 Jacob Ajax U18 30:40.4 Loppet Nordic Racing 16
43 MW1400495U18 Quinn Duffy U18 30:44.6 Nordicwerks SkiKlubb Wyoming, MN 15
44 MW1401093U20 Samuel Sinkler U20 30:45.0 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 14
45 MW1300714OJ James Richards 30:45.6 College of St. Scholastica Duluth, MN
45 James Richards 30:45.6
47 CM1400525U20 Evan Kendall U20 30:48.2 St. Olaf College Northfield, MN 13
48 MW1400549U20 Anders Evenson U20 30:48.6 St. Scholastica College Maple Grove, MN 12
49 MW1300706SR Matt Lee 30:54.8 College of St. Scholastica Duluth, MN
50 MW1400785U20 Jonathan Delaney U20 31:05.1 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN 11
51 CC1300654SR David Joda 31:11.8 Michigan Technological University Houghton, MI
52 MW1400545U20 Harris Dirnberger U20 31:13.9 St. Scholastica College Hopkins, MN 10
53 CM1300632OJ Scott Williams 31:14.2 Gustavus Adolphus College St. Peter, MN
54 MW1401089U18 Keaton Long U18 31:14.8 Duluth East Duluth, MN 9
55 CM1300631OJ Tyler Gustafson 31:19.0 Gustavus Adolphus College
56 MW1400767U20 Sam Johnson U20 31:19.4 Mesabi East Aurora, MN 8
57 MW1400597U18 Will Bodewes U18 31:22.2 Lakeland Nordic Ski Team 7
58 MW1400147U18 Mackinley Fitzpatrick U18 31:33.4 Lakeland Ski Team Minocqua, WI 6
59 CC1300762OJ Kellen Witschen 31:40.2 College of Saint Benedict and Saint Johns University Aurora, MN
60 MW1400182U18 Colin Touhey U18 31:42.4 SISU Minnetonka, Mi 5
61 Nate Engel 31:47.8
62 MW1400494U18 Davis Long U18 31:48.7 Nordicwerks Hugo, MN 4
63 MW1400782U18 Ian Liphart U18 31:50.6 4HCANSKI Ashland, WI 3
64 MW1400610U18 Reed Melicher U18 31:53.1 Mesabi East High School 2
65 CM1300570SR Joel Bransky 31:56.4 St. Olaf College Northfield, MN
66 Isaac Stone 32:00.7
67 CC1300623SR Tony Squillace 32:05.1 Gustavus Adolphus College St. Peter, MN
68 CM1300630OJ Josh Blankenship 32:11.1 Gustavus Adolphus College St. Peter, MN
69 MW1400778U18 Sean Cork U18 32:14.3 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 1
70 CM1300581OJ Nels Thompson 32:28.8 St. Olaf College Northfield, MN
71 CM1300633OJ Marcus Speca 32:31.0 Gustavus Adolphus College
72 Zean Baker 32:32.3
73 MW1300724SR Ryan Wright 32:32.7 College of St. Scholastica Duluth, MN
74 MW1400581U20 Samuel Boardman U20 32:34.4 Loppet Nordic Racing Woodbury, MN 0
75 MW1400813U18 Henry French U18 32:39.9 Duluth East 0
76 MW1401245U18 Thomas Babcock U18 32:40.2 Nordicwerks 0
77 Clay Darling 32:49.3
78 Christopher Nichols 32:50.3
79 MW1400550U20 Gerrit Garberich U20 32:50.6 St. Scholastica College 0
80 MW1400140U18 Gabe Forest U18 33:00.6 Madison Nordic Ski Club 0
81 Dan Wood 33:00.9
82 Jared Grootwasink 33:07.5
83 MW1300729OJ Phillip Anschutz 33:15.5 University of Wisconsin Green Bay Green Bay, WI
84 David Jaszczak 33:25.3
85 MW1400777U20 Ben Lindberg U20 33:26.5 University of Wisconsin-Green Bay Green Bay, WI 0
86 Seth Mares 33:27.1
87 CC1300758SR Per Lundmark 33:28.7 College of Saint Benedict and Saint Johns University Champlin, MN
88 Nate Ley 33:30.1
89 MW1400808U18 Henry Jarvinen U18 33:31.1 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 0
90 MW1400491U18 Daniel Pederson U18 33:45.6 Spooner Nordic Ski Club Spooner , WI 0
91 CC1300629SR Christian Kvalseth 33:52.0 Gustavus Adolphus College St. Peter, MN
92 Joe Rabaey 33:59.9
93 MW1400601U18 Thomas Norman U18 34:01.0 Loppet Nordic Racing Crystal , MN 0
94 Bauer Jake 34:01.5
95 MW1400858U18 Sam Shaheen U18 34:02.2 Loppet Nordic Racing 0
96 MW1300604OJ Logan Brueck U20 34:05.8 Central High School Saint Paul, MN 0
97 CM1400472U20 Derek Huntley U20 34:14.6 Gustavus Adolphus College Maplewood, MN 0
98 MW1300149J1 Scott Pederson U20 34:18.6 Spooner , WI 0
99 MW1300378J1 Jake Egelhoff U20 34:25.1 Ashwaubenon Nordic Ski Club Hobart, WI 0
100 MW1400583U18 Aaron Ostrander U18 34:25.6 SISU Hayward, MN 0
101 Paul Choudoir 34:27.7
102 MW1401244U18 Kristian Johnson U18 34:35.1 Loppet Nordic Racing Plymouth , MN 0
103 MW1400780U20 Sean Mcgibbon U20 34:36.4 Iola Nordic Ski Team 0
104 MW1400632U20 Chaz Perry U20 34:43.8 University of Green Bay Waukesha, WI 0
105 MW1400040U18 Evan Wetzel U18 34:46.0 Peak Nordic Ski Club Waukesha, Wi 0
106 MW1400788U20 Mario Calabria U20 34:53.5 N/A 0
107 MW1400605U18 Andrew Bailey U18 35:14.2 Ashwaubenon Nordic Ski Team Appleton, WI 0
108 Grant Haataja 35:26.8
109 MW1400657U18 Lewis White U18 35:38.5 Loppet Nordic Racing Minneapolis, WI
110 Tyler Thompson 36:09.9 0
111 MW1400812U18 Kevin Geisen U18 36:20.9 4-H CANSKI Washburn, WI 0
112 Benjamin Wright 36:24.0
113 CC1300627SR Gabe Hanson 36:24.4 Gustavus Adolphus College St. Peter, MN
114 MW1400398U18 Samuel Anderson U18 36:34.0 SISU 0
115 Izaak Peterson 36:34.6
116 Zebulon Featherly 36:54.7
117 Zach Deitz 37:19.2
118 Ian Fritz 37:25.4
119 Matthew Lerick 37:26.0
120 MW1400251U20 Chris Hecker U20 38:25.5 College of St. Scholastica Ham Lake, MN 0
121 Jim Mullen 38:32.4
125 Curits Williams 40:28.4