Date: 1/25/2014
Location: Coleraine, MN
Distance: 10K
Race Type: Freestyle
Gender: Male
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 Thomas Bye U20 26:18.1 Michigan Tech University 100
2 Luke Brown U20 26:34.1 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 80
3 Matt Nichols U20 26:41.1 University of Wisconsin Green Bay Green Bay, WI 60
4 Ian Torchia U18 27:00.2 Northern Michigan University Rochester, Mi 50
5 Zak Ketterson U18 27:18.2 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN 45
6 Kyle Hanson 27:39.1
7 Liam John U20 27:56.6 St. Olaf College Northfield, MN 40
8 Daniel Delestry U18 28:20.6 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI 36
9 Kyle Marshall U20 28:28.0 University of Green Bay Shoreview, MN 32
10 Nick Gardner U18 28:28.1 SISU Stillwater, MN 29
11 Leo Hipp U18 28:30.3 NordicWerks SkiKlubb Wyoming, MN 26
12 Evan Kendall U20 28:36.5 St. Olaf College Northfield, MN 24
13 Sean Cork U18 28:44.7 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 22
14 Andrew Egger U20 28:48.3 Colby College Nordic Ski Team Edina, MN 20
15 Anders Evenson U20 28:59.7 St. Scholastica College Maple Grove, MN 18
16 Harris Dirnberger U20 29:09.0 St. Scholastica College Hopkins, MN 16
17 Mackinley Fitzpatrick U18 29:11.2 CXC Junior Development/Lakeland Nordic Minocqua, WI 15
18 Ian Liphart U18 29:11.5 4HCANSKI Ashland, WI 14
19 Scott Harrison U20 29:26.7 CXC Team Verona, WI 13
20 Sean Baker 29:29.5
21 Quinn Duffy U18 29:41.1 NordicWerks SkiKlubb Wyoming, MN 12
22 Tamer Mische-Richter U18 29:50.6 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN 11
23 Stephen Hokanson U18 29:53.5 SISU North Oaks, WI 10
24 Scott Pederson U20 30:29.0 Spooner , WI
25 Ben Lindberg U20 30:29.1 University of Wisconsin-Green Bay Green Bay, WI 9
26 Samuel Sinkler U20 30:29.4 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 8
27 Samuel Boardman U20 30:37.1 CXC Team Woodbury, MN 7
28 Sam Shaheen U18 30:40.8 Loppet Nordic Racing 6
29 Syver Johansen U20 30:42.4 Loppet Nordic Racing Edina, MN 5
30 Reed Melicher U18 30:49.5 Mesabi East Eveleth, MN 4
31 Aaron Ostrander U18 30:57.8 SISU Hayward, MN 3
32 Sean Heaton 31:00.8
33 Luke Israel U20 31:02.3 Gustavus Adolphus College 2
34 Eric Wagner 31:11.4
35 Rhett Carlson U18 31:23.1 Loppet Nordic Racing/ISD 196 Apple Valley, MN 1
36 Logan Brueck U20 31:27.3 Central High School Saint Paul, MN
37 Jacob Ajax U18 31:38.3 Loppet Nordic Racing 0
38 Thomas Babcock U18 31:43.5 NordicWerks SkiKlubb Forest Lake, MN 0
39 Derek Huntley U20 31:44.7 Gustavus Adolphus College Maplewood, MN 0
40 Henry Jarvinen U18 31:48.9 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 0
41 Cam Christiansen 32:18.7
42 Davis Long U18 32:22.0 NordicWerks SkiKlubb Hugo, MN 0
43 Samuel Anderson U18 32:28.1 SISU 0
44 Griffin Snow U18 32:32.5 SISU Nordic St. Paul, MN
45 Ryan Peterson 33:03.6
46 Carter Blankenship U18 33:13.8 Wayzata High School Maple Grove, MN 0
47 Samuel Longenbach U20 33:30.6 St. Olaf 0
48 Gabe Forest U18 33:36.0 Madison Nordic Ski Club 0
49 Joe Rabaey 33:51.6
50 Jared Grootwassink U20 33:56.0 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN
51 Matt Lerick 34:23.1
52 Ben Hodapp 35:21.5
53 Tyler Thompson 35:37.3
54 Kevin Geisen U18 36:01.1 4-H CANSKI Washburn, WI 0