Date: 1/26/2014
Location: Coleraine, MN
Distance: Sprint
Race Type: Classic
Gender: Male
Technical Delegate:
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 MW1400599U18 Zak Ketterson U18 Loppet Nordic Racing BLOOMINGTON, MN 100
2 MW1400316U20 Andrew Egger U20 Loppet Nordic Racing Edina, MN 80
3 Kyle Hanson
4 MW1400797U20 Scott Harrison U20 Loppet Nordic Racing/Mound Westonka HS Minnetrista, MN 60
5 MW1400150U20 Thomas Bye U20 Loppet Nordic Racing 50
6 MW1400796U20 Luke Brown U20 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 45
7 MW1400581U20 Samuel Boardman U20 Loppet Nordic Racing Woodbury, MN 40
8 MW1400655U18 Stephen Hokanson U18 SISU North Oaks, WI 36
9 MW1400549U20 Anders Evenson U20 St. Scholastica College Maple Grove, MN 32
10 MW1400322U18 Nick Gardner U18 SISU Stillwater, MN 29
11 MW1400141U18 Daniel Delestry U18 CXC Junior Development Program , WI 26
12 CM1400525U20 Evan Kendall U20 St. Olaf College Northfield, MN 24
13 MW1400182U18 Colin Touhey U18 SISU Minnetonka, Mi 22
14 MW1400795U18 Jacob Ajax U18 Loppet Nordic Racing 20
15 CM1400536U20 Sam Longenbach U20 St. Olaf College 18
16 MW1400781U18 Leo Hipp U18 Nordicwerks Wyoming, MN 16
17 MW1400778U18 Sean Cork U18 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 15
18 MW1400782U18 Ian Liphart U18 4HCANSKI Ashland, WI 14
19 MW1400765U18 Tamer Mische-Richter U18 SISU Bloomington, MN 13
20 MW1400147U18 Mackinley Fitzpatrick U18 Lakeland Ski Team Minocqua, WI 12
21 CM1400521U20 Liam John U20 St. Olaf College Northfield, MN 11
22 MW1400610U18 Reed Melicher U18 Mesabi East High School 10
23 MW1301277J1 Jared Grootwassink U20 Loppet Nordic Racing Eden Prairie, MN
24 MW1300604OJ Logan Brueck U20 Central High School Saint Paul, MN
25 MW1401093U20 Samuel Sinkler U20 4:09.90 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 9
26 MW1400494U18 Davis Long U18 4:10.19 Nordicwerks Hugo, MN 8
27 MW1400490U18 Rhett Carlson U18 4:10.84 Loppet Nordic Racing/ISD 196 Apple Valley, MN 7
28 MW1400495U18 Quinn Duffy U18 4:13.88 Nordicwerks SkiKlubb Wyoming, MN 6
29 MW1400583U18 Aaron Ostrander U18 4:14.90 SISU Hayward, MN 5
30 MW1400812U18 Kevin Geisen U18 4:18.05 4-H CANSKI Washburn, WI 4
31 MW1400140U18 Gabe Forest U18 4:19.31 Madison Nordic Ski Club 3
32 MW1401245U18 Thomas Babcock U18 4:20.66 Nordicwerks 2
33 MW1400808U18 Henry Jarvinen U18 4:21.50 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 1
34 Matt Lerick 4:22.88
35 Joe Rabaey 4:23.38
36 CM1400532U20 Graham Glennon U20 4:26.78 St. Olaf College 0
37 MW1400794U20 Syver Johansen U20 4:27.32 Loppet Nordic Racing Edina, MN 0
38 Tyler Thompson 4:29.54
39 Ben Hodapp 4:32.81