Date: 2/15/2014
Location: St. Paul, MN
Distance: 15K
Race Type: Classic
Gender: Male
Technical Delegate:
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 MW1400150U20 Thomas Bye U20 0:46:02.3 Loppet Nordic Racing 100
2 MW1400019U18 Ian Torchia U18 0:46:20.4 Loppet Nordic Racing Rochester, Mi 80
3 MW1400781U18 Leo Hipp U18 0:47:35.5 Nordicwerks Wyoming, MN 60
4 MW1400796U20 Luke Brown U20 0:48:23.7 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 50
5 MW1400141U18 Daniel Delestry U18 0:48:34.6 CXC Junior Development Program , WI 45
6 MW1400765U18 Tamer Mische-Richter U18 0:48:49.8 SISU Bloomington, MN 40
7 MW1400316U20 Andrew Egger U20 0:49:34.0 Loppet Nordic Racing Edina, MN 36
8 MW1400322U18 Nick Gardner U18 0:49:48.0 SISU Stillwater, MN 32
9 MW1400655U18 Stephen Hokanson U18 0:49:48.1 SISU North Oaks, WI 29
10 MW1400785U20 Jonathan Delaney U20 0:50:06.1 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN 26
11 MW1400797U20 Scott Harrison U20 0:50:11.4 Loppet Nordic Racing/Mound Westonka HS Minnetrista, MN 24
12 MW1400778U18 Sean Cork U18 0:50:30.3 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 22
13 MW1400495U18 Quinn Duffy U18 0:51:02.9 Nordicwerks SkiKlubb Wyoming, MN 20
14 MW1400610U18 Reed Melicher U18 0:51:44.4 Mesabi East High School 18
15 MW1401245U18 Thomas Babcock U18 0:51:59.0 Nordicwerks 16
16 MW1400581U20 Samuel Boardman U20 0:52:38.6 Loppet Nordic Racing Woodbury, MN 15
17 MW1401093U20 Samuel Sinkler U20 0:52:39.3 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 14
18 MW1400317U18 Cory Rouw U18 0:52:41.7 SISU St. Cloud, MN 13
19 MW1400491U18 Daniel Pederson U18 0:52:49.7 Spooner Nordic Ski Club Spooner , WI 12
20 MW1400795U18 Jacob Ajax U18 0:52:57.2 Loppet Nordic Racing 11
21 MW1400147U18 Mackinley Fitzpatrick U18 0:53:02.5 Lakeland Ski Team Minocqua, WI 10
22 MW1400450U18 Lucas Hieb U18 0:53:04.5 SISU Nordic Ham Lake, MN 9
23 MW1400782U18 Ian Liphart U18 0:54:13.5 4HCANSKI Ashland, WI 8
24 MW1400601U18 Thomas Norman U18 0:54:37.9 Loppet Nordic Racing Crystal , MN 7
25 MW1300134J1 Drew Christensen U20 0:55:10.5 Lake Superior Ski Club Two Harbors, MN
26 MW1400583U18 Aaron Ostrander U18 0:55:23.6 SISU Hayward, MN 6
27 MW1400549U20 Anders Evenson U20 0:55:41.3 St. Scholastica College Maple Grove, MN 5
28 MW1400182U18 Colin Touhey U18 0:55:51.1 SISU Minnetonka, Mi 4
29 Eric Wagner 0:55:54.7
30 MW1300670J1 Nathan Webster U20 0:56:11.8 SISU/ Elk River High School Ramsey, MN
31 MW1400808U18 Henry Jarvinen U18 0:56:20.8 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 3
32 MW1400794U20 Syver Johansen U20 0:56:27.0 Loppet Nordic Racing Edina, MN 2
33 CM1400472U20 Derek Huntley U20 0:58:03.7 Gustavus Adolphus College Maplewood, MN 1
34 MW1400398U18 Samuel Anderson U18 0:58:08.0 SISU 0
35 CM1400470U20 Luke Israel U20 0:58:51.3 Gustavus Adolphus College 0
36 MW1401247U20 Samuel Longenbach U20 0:59:18.3 St. Olaf 0
37 MW141341U20 Sam Coady U20 1:00:03.2 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 0
38 CM1400533U20 Leif Hanson U20 1:00:39.6 St. Olaf College Lakeville, MN 0
39 MW1400812U18 Kevin Geisen U18 1:04:45.2 4-H CANSKI Washburn, WI 0