Date: 2/16/2014
Location: St. Paul, MN
Distance: 10K
Race Type: Freestyle
Gender: Male
Technical Delegate:
Place CXC
Number
Athlete Age
Class
Time Club Hometown Points
1 MW1400599U18 Zak Ketterson U18 28:40.5 Loppet Nordic Racing BLOOMINGTON, MN 100
2 MW1400796U20 Luke Brown U20 28:53.0 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN 80
3 MW1400019U18 Ian Torchia U18 28:53.3 Loppet Nordic Racing Rochester, Mi 60
4 MW1400150U20 Thomas Bye U20 29:25.2 Loppet Nordic Racing 50
5 MW1400785U20 Jonathan Delaney U20 29:52.3 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN 45
6 MW1400141U18 Daniel Delestry U18 30:05.7 CXC Junior Development Program , WI 40
7 MW1400797U20 Scott Harrison U20 30:09.6 Loppet Nordic Racing/Mound Westonka HS Minnetrista, MN 36
8 MW1400781U18 Leo Hipp U18 30:27.5 Nordicwerks Wyoming, MN 32
9 MW1400322U18 Nick Gardner U18 30:39.5 SISU Stillwater, MN 29
10 MW1400778U18 Sean Cork U18 30:44.1 Loppet Nordic Racing Saint Louis Park, MN 26
11 MW1400765U18 Tamer Mische-Richter U18 30:48.2 SISU Bloomington, MN 24
12 MW1400782U18 Ian Liphart U18 31:04.2 4HCANSKI Ashland, WI 22
13 MW1400495U18 Quinn Duffy U18 31:24.9 Nordicwerks SkiKlubb Wyoming, MN 20
14 MW1400317U18 Cory Rouw U18 31:43.7 SISU St. Cloud, MN 18
15 MW1400491U18 Daniel Pederson U18 31:46.7 Spooner Nordic Ski Club Spooner , WI 16
16 MW1400601U18 Thomas Norman U18 32:03.4 Loppet Nordic Racing Crystal , MN 15
17 MW1400816U18 Nick Sokolowski U18 32:11.2 St. Louis Park HS 14
18 MW1400610U18 Reed Melicher U18 32:18.8 Mesabi East High School 13
19 MW1400147U18 Mackinley Fitzpatrick U18 32:30.1 Lakeland Ski Team Minocqua, WI 12
20 MW1400581U20 Samuel Boardman U20 32:46.4 Loppet Nordic Racing Woodbury, MN 11
21 MW1400450U18 Lucas Hieb U18 33:01.4 SISU Nordic Ham Lake, MN 10
22 Eric Wagner 33:02.1
23 CM1400472U20 Derek Huntley U20 33:16.3 Gustavus Adolphus College Maplewood, MN 9
24 MW1400795U18 Jacob Ajax U18 33:52.5 Loppet Nordic Racing 8
25 MW1400549U20 Anders Evenson U20 34:03.8 St. Scholastica College Maple Grove, MN 7
26 Peter Huber 34:20.9
27 MW1400808U18 Henry Jarvinen U18 34:27.6 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN 6
28 MW1400490U18 Rhett Carlson U18 34:34.2 Loppet Nordic Racing/ISD 196 Apple Valley, MN 5
29 CM1400470U20 Luke Israel U20 35:28.5 Gustavus Adolphus College 4
30 MW1300670J1 Nathan Webster U20 35:31.5 SISU/ Elk River High School Ramsey, MN
31 MW1400398U18 Samuel Anderson U18 35:44.3 SISU 3
32 CM1400533U20 Leif Hanson U20 36:57.8 St. Olaf College Lakeville, MN 2