Season:
Gender:
Age Class:
Number of Races:
Place Athlete Age
Class
Birth
Year
Total
Points
Best
Race
Club Hometown
Zak Ketterson U20 1997 470 130 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN
Xavier Mansfield U20 1998 500 130 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
1 Patrick Acton U18 1999 385 130 Loppet Nordic Racing Eagan, MN
2 William Kerker U20 1998 360 110 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
3 Luc Golin U18 1999 340 110 Loppet Nordic Racing Medina, MN
4 Anders Sonnesyn U18 2000 330 90 Wayzata Nordic Ski Club Plymouth, MN
5 Shad Kraftson U20 1998 317 90 Loppet Nordic Racing Bayport, MN
6 Jack Christianson U20 1997 306 110 College of Saint Scholastica Duluth, MN
7 Cullen Chosy U18 1999 297 110 MadNorSki Madison, WI
8 Samuel Myers U20 1998 279 80 Loppet Nordic Racing White Bear Lake, MN
9 Ryan Steger U18 1999 267 90 Loppet Nordic Racing/Eagan High School Eagan, MN
10 Andrew Bailey U20 1997 266 130 College of Saint Scholastica Duluth, MN
11 Ian Ivens U20 1998 256 70 Loppet Nordic Racing Champlin, MN
12 Cory Rouw U20 1997 244 110 University of Wisconsin - Green Bay Saint Cloud, MN
13 Quinn Duffy U20 1997 244 70 University of Wisconsin Green Bay Wyoming, MN
14 Jackson Adler U18 2000 234 80 Ashwaubenon Nordic Ski Team Green Bay, WI
15 Torsten Brinkema U18 1999 233 66 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
16 Ben Olson U18 2000 232 70 Loppet Nordic Racing Coon Rapids, MN
17 Gavin Martell U18 1999 225 80 Drummond Grand View, WI
18 Daniel Delestry U20 1997 218 66 College of Saint Scholastica Eau Claire, WI
19 Thomas Woolhouse U20 1998 215 66 Loppet Nordic Racing Green Bay, WI
20 Ryan Mead U18 2000 213 59 Nordicwerks SkiKlubb Scandia, MN
21 John Schwinghamer U18 1999 200 90
22 George Jarvinen U18 1999 199 59 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
23 Gabriel Pfeiffer U18 1999 194 75 Endurance United Saint Paul, MN
24 Adlai Sinkler U20 1998 193 56 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
25 Luke Bodewes U20 1998 191 62 Lakeland Nordic Hazelhurst, WI
26 Joshua Albrecht U18 1999 190 54 Loppet Nordic Racing Stillwater, MN
27 Spencer Kotys U18 1999 188 52 Nordicwerks SkiKlubb North Branch, MN
28 Tres Green U18 1999 173 45 Loppet Nordic Racing Exclesior, MN
29 Andrew Millan U20 1998 171 50 Wayzata Nordic Ski Club Plymouth, MN
30 Bradley Baas U20 1997 162 56 Elkhorn, WI
31 Seth Prigge U20 1998 159 54 Ely Ely, MN
32 Mark Ousdigian U18 1999 154 40 Endurance United Shoreview, MN
33 Samuel Anderson U20 1997 151 50 Endurance United Andover, MN
34 Nathaniel Blichfeldt U20 1998 148 45 Loppet Nordic Racing Savage, MN
35 Andrew Haines U18 2000 145 41 Nordicwerks SkiKlubb Wyoming, MN
36 Drew Carlson U20 1998 144 43 True Nordic Champlin, MN
37 Michael Schwinghamer U18 1999 135 43
38 Leo Hipp U20 1997 132 80 Northern Michigan University Wyoming, MN
39 David Ecker U18 2000 131 54 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI
40 Luke Crandall U18 1999 129 40 Loppet Nordic Racing Champlin, MN
41 August Schatzlein U18 2000 128 33 Loppet Nordic Racing Savage, MN
42 Kavanaugh FitzPatrick U18 1999 127 40 Lakeland Nordic Ski Team Minocqua, WI
43 Daniel Urke U20 1998 117 30 Wayzata Nordic Ski Club Medina, MN
44 Timothy Spaulding U18 1999 113 35 Ashwaubenon Nordic Ski Team Green Bay, WI
45 Nicholas Byrne U20 1998 110 31 Loppet Nordic Racing Plymouth, MN
46 Mark Wenzel U20 1997 107 36 Michigan Tech Houghton, MI
47 Hunter Dercks U20 1998 106 37 Madison Nordic Ski Club Sun Prairie, WI
48 Dalton Collins U18 2000 104 42 4H Canski Washburn , WI
49 Tyler Radtke U20 1997 103 48 Minnehaha Academy Minneapolis, MN
50 Anders Braaten U18 1999 94 33 WinNordic/Loppet Nordic Racing Minnesota City , MN
51 Evan Wetzel U20 1997 93 34 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI
52 Charlie Reinhardt U18 2000 92 34 Loppet Nordic Racing
53 Clayton Hubred U20 1997 90 25 Golden Valley, MN
54 Tyler Haroldson U18 1999 77 37 Loppet Nordic Racing Lakeville, MN
55 Zachary Levy U18 2000 76 22 Loppet Nordic Racing Hopkins , MN
56 James Woolhouse U18 2000 73 23 Loppet Nordic Racing Brook Park, MN
57 Leland Johnson U18 1999 69 28 Central Saint Paul Saint Paul, MN
58 Simon Brooks U18 2000 68 35 St. Paul Central Nordic Ski Team Saint Paul, MN
59 Samuel Williams U18 1999 68 31 Iola Winter Sports Club Plover, WI
60 Kyle Thieme U18 1999 61 20 Ashwaubenon Nordic Ski Team Green Bay, WI
61 Declan Dahlberg U18 1999 58 15 Endurance United North Oaks, MN
62 Joshua Jones U20 1998 53 19 Mesabi East High School Aurora, MN
63 Hans Ernst U18 2000 48 22 Bay Nordic Oneida, WI
64 Benjamin Gustafson U18 1999 39 20 Ely Nordic Ski Club Ely, MN
65 Matthew Egger U18 2000 35 19 Loppet Nordic Racing Edina, MN
66 Kieran Mullen U18 2000 33 33 Lakeland Nordic Hazelhurst, WI
67 Conner Nilsen U18 1999 28 17 Peak Nordic Waukesha, WI
68 Peter Scheller U18 1999 28 14 Champlin, MN
69 Samuel Maret U18 1999 27 17 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
70 Anthony Poirier U18 1999 26 18 Rochester Nordic Ski Team Rochester, MN
71 Samuel Young U20 1998 23 16 Winordic Winona, MN
72 Noah Brammer U20 1998 21 21 Mound Westonka Nordic Mound, MN
73 Jacob Stiele U18 1999 21 15 Loppet Nordic Racing Prior Lake, MN
74 Sam Williams U18 2000 21 8 Winona Nordic Winona, MN
75 Gregory Miller U18 1999 19 13 Park Center Brooklyn Park, MN
76 Benjamin Alcorn U20 1997 14 11 Stillwater, MN
77 Spencer Warejoncas U20 1998 11 11 Loppet Nordic Racing Saint Paul, MN
78 Peter Rubin U18 2000 11 9 Edina Nordic Edina, MN
79 Seth Crocker U18 1999 10 10
80 Max Owens U18 1999 9 9 Loppet Nordic Racing Edina, MN
81 Thomas Ziegler U20 1998 8 8 Ishpeming Ski Club Marquette, MI
82 Matt Omann U18 2000 8 5 Champlin Park High School Brooklyn Park, MN
83 Luke Dykowski U18 1999 2 2 Peak Nordic Waukesha, WI
84 Ryan Cramer U18 1999 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI
85 Will Bodewes U20 1997 Lakeland Nordic Hazelhurst, WI
86 Liam Schmelzle U20 1997 Endurance United Saint Louis Park, MN
87 Tyler Kobilarcsik U20 1997 Chanhassen Chanhassen, MN
88 Maxwell Owens U18 1999 Loppet Nordic Racing Edina, MN
89 Christian Gostout U20 1998 American Birkebeiner Foundation Rochester, MN
90 Tyler Northey U18 1999 CEC Esko, MN
91 Isaac Coulter U18 2000 Traverse City Central High Williamsburg, MI
92 Ilhan Onder U18 2000 Copper Country Ski Tigers Laurium, MI
93 Jack Olson U18 1999 Wayzata High School Nordic Team Plymouth, MN
94 Evan Poellinger U18 2000 Wayzata Nordic Ski Club Plymouth, MN
95 Garrett Smyth U18 1999 MadNorSki West Madison, WI
96 Ian Dewey U20 1998 Rochester Nordic Ski Team Stewartville, MN
97 Nicholas Petersen U20 1998 Bay Nordic Green Bay, WI