Season:
Gender:
Age Class:
Number of Races:
Place Athlete Age
Class
Birth
Year
Total
Points
Best
Race
Club Hometown
1 Zak Ketterson U16 1997 300 100 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN
2 Cory Rouw U16 1997 260 100 Endurance United/UW-Green Bay Saint Cloud, MN
3 Leo Hipp U16 1997 240 80 Northern Michigan University Marquette, MI
4 Daniel Delestry U16 1997 200 80 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI
5 William Bodewes U16 1997 150 60 Lakeland Union High School Hazelhurst, WI
6 Tommy Babcock U16 1997 140 50 Forest Lake Mn Forest Lake, MN
7 Mackinley Fitzpatrick U16 1997 140 50 CXC Junior Development/Lakeland Nordic Minocqua, WI
8 Quinn Duffy U16 1997 132 60 Unattached Wyoming, MN
9 Davis Long U16 1997 126 45 Nordicwerks Skiklubb Hugo, MN
10 Andrew Bailey U16 1997 118 50 Ashwaubenon Nordic Ski Team Appleton, WI
11 Daniel Pederson U16 1997 105 50 Spooner Nordic Ski Club Spooner, WI
12 Ryan Heida U16 1997 92 40 SISU Nordic Coon Rapids, MN
13 Mark Wenzel U16 1997 85 32 Michigan Technological University Edgar, WI
14 Thomas Woolhouse U16 1998 74 26 Loppet Nordic Racing Brook Park, MN
15 Griffin Snow U16 1997 73 29 SISU Nordic St. Paul, MN
16 Ben Theyerl U16 1997 72 32 Chippewa Valley Nordic Altoona, WI
17 Miles Broske U16 1997 62 24 Northfield HS Northfield, MN
18 Michael Jarzin U16 1998 56 22 Ashwaubenon Nordic Ski Team Green Bay, WI
19 Riley Nilsen U16 1997 43 16 Peak Nordic Ski Club Waukesha, Wi
20 Lewis White U16 1997 41 15 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
21 Henry Jarvinen U16 1997 40 15 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
22 Kyle Mehrhof U16 1997 29 16 SISU Nordic Coon Rapids, MN
23 Colin Liphart U16 1998 24 14 4HCANSKI Ashland, WI
24 Casey Call U16 1997 20 11 Jefferson Senior High School Alexandria, MN
25 Mike Wiitala U16 1997 Superiorland Marquette, MI
26 Soren Anderson U16 1997 Amherst, WI
27 Elliot Latham U16 1997 Peak Nordic Ski Club Menomonee Falls, Wi
28 Evan Wetzel U16 1997 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI
29 William Dietz U16 1998 Peak Nordic Ski Club Fox Point, WI
30 Victor Anderson U14 1999 Wausau Nordic Ski Club Wausau, WI
31 Brent Gass U14 1999 Wausau Night Gliders Wausau, WI
32 David Rozinka U16 1998 SISU Nordic Stillwater, MN
33 Andrew Straka U16 1997 Peak Nordic Ski Club Delafield, WI
34 James Dowd U14 2000 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI
35 Aaron LeRoy U16 1998 Peak Nordic Kids Waukesha, WI
36 Alex Pakyz U14 2000 Peak Nordic Ski Club Wales, WI
37 Matthew Schneider U16 1998 Peak Nordic Kids Ski Club Waukesha, WI
38 Ethan Simonen U14 2000 Peak Nordic Ski Club Delafield, WI
39 Nick Kelm U14 2000 Peak Nordic Ski Club Dousman, WI
40 Sean Straka U16 1998 Peak Nordic Ski Club Nashotah, Wi
41 James Woolhouse U14 2000 Loppet Nordic Racing Brook Park, MN
42 Stefan Hauge U14 2000 Peak Nordic Kids Oconomowoc, WI
43 Conner Nilsen U14 1999 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI
44 Liam Coughlin U14 2000 Peak Nordic Kids Nashotah, WI
45 Casper Holtzen U14 1999 Peak Nordic Ski Club Delafield, WI
46 Eric Passler U14 1999 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI
47 Luke Dykowski U14 1999 Peak Nordic Ski Club Waukesha, WI
48 Steven Muzzey U14 2000 Peak Nordic Ski Club Dousman, WI
49 Evan Dybvig U14 2000 St. Croix Valley Ski Club Stillwater, MN
50 Connor Lange U14 1999 St. Croix Valley Ski Club Stillwater, MN
51 Jack Lange U14 2000 St. Croix Valley Ski Club Stillwater, MN
52 Tanner Lange U14 1999 St. Croix Valley Ski Club Stillwater, MN
53 Trygve Myers U14 2000 St. Croix Valley Ski Club Marine, MN
54 Jack Okan U16 1998 St. Croix Valley Ski Club Centerville, MN
55 Maxwell Smitten U16 1998 St. Croix Valley Ski Club St. Paul, MN
56 Erik Hovila U14 2000 Peak Nordiac Ski Club Delafield, WI
57 Adam Altmann U14 1999 Chippewa Valley Nordic Ski Team Elk Mound, WI
58 Mason Craker U14 1999 Eau Claire Youth Ski League Eau Caire, WI
59 Chris Dominski U16 1997 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI
60 Ben Dowling U14 1999 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI
61 Bjorn Lindstedt U16 1997 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI
62 Ben Loomis U16 1998 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI
63 Gorzek Ryan U16 1998 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI
64 Jacob McNamara U16 1998 Eau Claire Youth Ski League Chippewa Falls, WI
65 Matthew Moseler U16 1998 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI
66 Ben Nelson U16 1997 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI
67 Blake Olson U14 1999 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI
68 Nicholas Pauley U14 1999 Chippewa Valley Nordic Ski Team Eau Claire, WI
69 Nati Raehl U14 1999 Eau Claire Youth Ski League Eau Claire, WI
70 Liam Schwartz U14 2000 Chippewa Valley Nordic Ski Team Menomonie, WI
71 Richard Stehling U14 1999 Eau Claire Youth Ski League Colfax, WI
72 Christian Theyerl U14 2000 Chippewa Valley Nordic Ski Team Altoona, WI
73 Jack Voller U16 1997 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI
74 Austin Watson U14 2000 Eau Claire Youth Ski League Altoona, WI
75 Niko Parmann U14 2000 Peak Nordic Ski Club Oconomowoc, WI
76 Lochlan Baird U14 2000 Hibbing Nordic Ski Team Mi
77 Russell OBrien U16 1998 MadNorski Madison, WI
78 Henry Gore U16 1998 Madison Nordic Ski Team Madison, WI
79 Blake Wilcox U14 2000 Peak Nordic Ski Club Delafield, WI
80 Torsten Brinkema U14 1999 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
81 George Jarvinen U14 1999 Loppet Nordic Racing Edina, MN
82 Eli Hancock U16 1998 Drummond Telemarkers Cable, WI
83 Zach Einspanier U14 2000 Drummond Telemarkers Iron River, WI
84 Jacob Johnson U16 1998 Drummond Telemarkers Grandview, WI
85 Gavin Martell U14 1999 Drummond Grand View, WI
86 Wyatt Pajtash U16 1997 Drummond Iron River, WI
87 Avery Carbert U14 1999 Nordic Northstars Ski Club MN
88 William Corbin U16 1998 Spooner Youth Ski Club WI
89 Ryan Cramer U14 1999 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI
90 Landon Deneen U14 2000 Spooner Youth Ski Club WI
91 Torstein Derauf U16 1998 Nordic Northstars Ski Club MN
92 Dan Dominski U14 2000 Chippewa Valley Nordic Ski Team WI
93 David Ecker U14 2000 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI
94 Benjamin Fena U14 2000 Nordic Northstars Ski Club MN
95 Andre Good U14 2000 Nordic Northstars Ski Club MN
96 Seth Goodrich U14 2000 Nordic Northstars Ski Club MN
97 Ryan Gorzek U16 1998 Chippewa Valley Nordic Ski Team WI
98 Andrew Gothblad U14 2000 Spooner Youth Ski Club WI
99 Kai Hoffman U14 1999 Nordic Northstars Ski Club MN
100 Eli Kramer U14 2000 Nordic Northstars Ski Club MN
101 Clayton Kryzer U14 2000 St. Croix Valley Ski Club MN
102 Sam Lengyel U14 1999 St. Croix Valley Ski Club MN
103 Simon Long U14 2000 Nordic Northstars Ski Club MN
104 Alex Magni U14 1999 Nordic Northstars Ski Club MN
105 Max Magni U14 1999 Nordic Northstars Ski Club MN
106 John-Henry Morrison U14 1999 Nordic Northstars Ski Club MN
107 Ian Morse U14 2000 Nordic Northstars Ski Club MN
108 Walker Niebergall U16 1998 Chippewa Valley Nordic Ski Team WI
109 Jacob Ralston U14 2000 St. Croix Valley Ski Club MN
110 Adam Swanson U14 1999 St. Croix Valley Ski Club MN
111 Patrick Acton U14 1999 Loppet Nordic Racing Eagan, MN
112 Joshua Albrecht U14 1999 Loppet Nordic Racing Stillwater, MN
113 Samuel Anderson U16 1997 Endurance United Andover, MN
114 Fletcher Arlen U16 1997 Wausau Nordic Ski Club WI
115 Bradley Baas U16 1997 Peak Nordic Ski Club Elkhorn, WI
116 William Barford U16 1998 Madison Nordic Ski Club WI
117 Henry Barford U14 1999 Madison Nordic Ski Club Wi
118 Peter Barnes U14 2000 Iola Winter Sports Club WI
119 Seth Barnes U16 1998 Iola Winter Sports Club WI
120 Oliver Batzli U16 1998 Madison Nordic Ski Club Wi
121 Kevin Berg U14 1999 Ashwaubenon Nordic Ski Team Pulaski, WI
122 Nathaniel Blichfeldt U16 1998 Loppet Nordic Racing Savage, MN
123 Luke Bodewes U16 1998 Lakeland Nordic Ski Club Hazelhurst, WI
124 Will Bodewes U16 1997 Lakeland Nordic Ski Club Hazelhurst, WI
125 Mason Cleveland U16 1997 N/A Wi
126 Drake Demitrios U14 2000 Madison Nordic Ski Club Wi
127 Kavanaugh FitzPatrick U14 1999 Lakeland Nordic Minocqua, WI
128 Cael Grotenhuis U14 1999 Peak Nordic Kids WI
129 Jesse Koshak U16 1997 Peak Nordic Ski Club WI
130 Shad Kraftson U16 1998 Loppet Nordic Racing Bayport, MN
131 Matt Kreyer U16 1997 Haakons XC Ski Club Wi
132 Alex Larson U16 1998 Loppet Nordic Racing Bloomington, MN
133 Lucas Lirette U14 1999 Peak Nordic Ski Club WI
134 Brett Maddry U16 1997 Haakons XC Ski Club Wi
135 Teagan Maier U14 2000 Wausau Area Night Gliders Wi
136 Xavier Mansfield U16 1998 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
137 Trent Miller U14 2000 Iola Winter Sports Club Wi
138 Kieran Mullen U14 2000 Lakeland Nordic Ski Club Hazelhurst, WI
139 Samuel Myers U16 1998 Loppet Nordic Racing White Bear Lake, MN
140 selberg paul U14 1999 Peak Nordic Ski Club WI
141 Caleb Seay U14 2000 Peak Nordic Ski Club WI
142 Alexander Sobczak U14 2000 Lake Country Elementary WI
143 Henry Sobczak U14 2000 Lake Country Elementary WI
144 Jackson Sokolowski U14 1999 St. Louis Park Nordic Team St. Louis Park, MN
145 Anders Sonnesyn U14 2000 Endurance United/Wayzata High School Plymouth, MN
146 Renner Stubbe U14 2000 Wausau Area Night Gliders Wi
147 Nolan Thiel U14 2000 N/A WI
148 Jack Thompson U14 2000 Madison Nordic Ski Club Wi
149 Garrett VendeVrede U16 1998 Spooner Youth Ski Club WI
150 Peter Wawrzyn U16 1998 Peak Nordic Ski Club WI
151 Jake Williams U16 1998 WinNordic Winona, MN
152 Sam Williams U14 2000 Winona Nordic Winona, MN
153 Ethan Youso U16 1998 Bemidji High School MN
154 Alex Kinney U14 1999 Nordic Northstars Ski Club MN
155 Matthew Kubik U16 1998 4H-CANSKI Ashland, WI
156 Zach Marshak U14 2000 Nordic Northstars Ski Club MN
157 Tyler Radtke U16 1997 Minnehaha Academy Lakeland, MN
158 Derek Kozak U14 1999 4H Canski Ashland, WI
159 Adlai Sinkler U16 1998 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
160 Declan Dahlberg U14 1999 Endurance United North Oaks, MN
161 Kyle Thieme U14 1999 Ashwaubenon Nordic Ski Team Green Bay, WI
162 Will Tuttle U14 1999 Mahtomedi Pine Springs, MN
163 Ryan Rogers U14 1999 Osceola, WI
164 Thomas Babcock U16 1997 NordicWerks SkiKlubb Forest Lake, MN
165 Carter Blankenship U16 1997 Wayzata High School Maple Grove, MN
166 Noah Poling U16 1997 WinNordic Winona, MN
167 Jack Christianson U16 1997 Endurance United Arden Hills, MN
168 Liam Schmelzle U16 1997 Endurance United St. Louis Park, MN
169 Tyler Kobilarcsik U16 1997 Chanhassen High School Chanhassen, MN
170 Jacob Stangret U16 1997 Andover High School Nordic Ski Team Andover, MN
171 Jacob Welch U16 1997 Proctor/Hermantown Duluth, MN
172 Sam Anderson U16 1997 Endurance United Andover, MN
173 Josh Albrecht U14 1999 Loppet Nordic Racing Stillwater, MN
174 Tim Spaulding U14 1999 Ashwaubenon Nordic Ski Team Green Bay, WI
175 Anders Braaten U14 1999 WinNordic Minnesota City, MN
176 Josh Jones U16 1998 Mesabi East High School Aurora, MN
177 Nathan Engstrom U16 1997 Andover High School Nordic Ski Team Andover, MN
178 Logan Swenson U14 1999 WinNordic Winona, MN
179 Seth Prigge U16 1998 Ely Ely, MN
180 Samuel Williams U14 1999 CXC/Iola Winter Sports Club Plover, WI
181 Dalton Collins U14 2000 4HCANSKI Washburn, WI
182 Ben Gustafson U14 1999 Ely High School Ely, MN
183 Michel Doege U16 1997 Andover High School Nordic Ski Team Andover, MN
184 David Keller U16 1997 Andover High School Nordic Ski Team Andover, MN
185 Brad Baas U16 1997 Peak Nordic Cross Country Ski Club Elkhorn, WI
186 Benjamin Olson U14 2000 Blaine High School Coon Rapids, MN
187 Sam Maret U14 1999 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
188 Cameron Christiansen U16 1997 Nisswa North West Pequot Lakes, MN
189 Ryan Conroy U14 1999 Eagan High School Eagan, MN
190 Hans Ernst U14 2000 Bay Nordic Ski Team Oneida, WI
191 Luc Golin U14 1999 Wayzata High School Medina, MN
192 Lars Hallstrom U16 1997 Skyline High School Ann Arbor, MI
193 Samuel Hanson U16 1997 Stillwater Nordic Stillwater, MN
194 Mark Ousdigian U14 1999 Endurance United Shoreview, MN
195 Douglas Shield U16 1998 Endurance United/White Bear Lake Vadnais Heights, MN
196 Ryan Steger U14 1999 Eagan High School Eagan, MN
197 Maxwell Owens U14 1999 Loppet Nordic Racing Edina, MN
198 Keegan Mullen U16 1997 Lakeland Hazelhurst, WI
199 Jackson Adler U14 2000 Ashwaubenon Nordic Ski Team Green Bay, WI
200 Grant Davis U16 1997 Endurance United Woodbury, MN
201 Clyde Sellke U14 2000 Loppet Nordic Racing Golden Valley, MN
202 Conrad Phelan U16 1998 Saint Louis Park Nordic Ski team St Louis Park, MN
203 Christian Gostout U16 1998 Rochester Nordic Ski Team Rochester, MN
204 Ethan Brookner U16 1997 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
205 William Kerker U16 1998 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
206 Aaron Arthur U16 1997 Drummond Cable , WI
207 Lochlan Baird U14 1999 Hibbing Nordic Hibbing, MN
208 Christian Berkovitz U14 2000 Ashwaubenon Nordic Ski Team Green Bay, WI
209 Drew Carlson U16 1998 Champlin Park High School Champlin, MN
210 Luke Crandall U14 1999 Champlin Park High School Champlin, MN
211 David DeJong U14 2000 Eden Prairie High School Eden Prairie, MN
212 Tres Green U14 1999 Minneapolis Ski Club Exclesior, MN
213 Andrew Haines U14 2000 Nordicwerks Skiklubb Wyoming, MN
214 Elijah Hancock U16 1998 Drummond Cable, WI
215 Carter Heikkila U14 1999 Minneapolis Ski Club Chanhassen, MN
216 Spencer Kotys U14 1999 Nordicwerks Skiklubb North Branch, MN
217 Brendan Kray U16 1997 Endurance United Roseville, MN
218 Spencer Krog U16 1997 Mesabi East, Virginia, Eveleth, Gilbert Nordic Ski Team Makinen, MN
219 Benjamin Loomis U16 1998 Chippewa Valley Nordic Eau Claire, WI
220 Austin Morrow U14 1999 Eden Prairie High School Eden Prairie, MN
221 Tyler Northey U14 1999 CEC Nordic Esko, MN
222 William Phelan U14 2000 Saint Louis Park Nordic Ski Team St Louis Park, MN
223 Ian Ruh U14 2000 Stillwater Area High School Lakeland, MN
224 John Thies U16 1998 Eden Prairie High School Eden Prairie, MN
225 William Valentin U14 2000 Forest Lake Senior High Forest Lake, MN
226 Raequan Wilson U16 1998 Loppet Nordic Racing Minneapolis , MN
227 Henry Wortman U16 1998 Minneapolis Ski Club Saint Paul, MN
228 Cullen Chosy U14 1999 Madison Nordic Ski Team Madison, WI
229 Hunter Dercks U16 1998 CXC/Madnorski Sun Prairie, WI
230 Tyler Haroldson U14 1999 Loppet Nordic Racing Lakeville, MN
231 Ian Ivens U16 1998 Loppet Nordic Racing Champlin, MN
232 Joshua Jones U16 1998 Mesabi East / VA/ E-G Nordic Ski Team Aurora, MN
233 Samuel Maret U14 1999 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
234 Ryan Mead U14 2000 Nordicwerks Skiklubb Scandia, MN
235 Nolan Noer U14 1999 Stillwater Nordic Stillwater, MN
236 Ben Olson U14 2000 Loppet Nordic Racing Coon Rapids, MN
237 Conlan Olson U16 1998 Loppet Nordic Racing Minneapolis, MN
238 Gabriel Pfeiffer U14 1999 Minneapolis Ski Club Saint Paul, MN
239 Timothy Spaulding U14 1999 Ashwaubenon Nordic Ski Team Green Bay, WI
240 Jacob Williams U16 1998 Winona Nordic Winona, MN
241 Max Owens U14 1999 Loppet Nordic Racing Edina, MN
242 Andrew Millan U16 1998 Wayzata Nordic Ski Team Plymouth, MN
243 Matthew Egger U14 2000 Loppet Nordic Racing Edina, MN
244 Samuel Abegglen U16 1998 Mound Westonka Nordic Skiing Mound, MN
245 Anders Kvalseth U16 1997 Loppet Nordic Racing Savage, MN
246 Benjamin Nichols U16 1997 Knicker Nordic Wausau, WI
247 Noah Brammer U16 1998 Mound Westonka Mound, MN